Bursa
Çok Bulutlu
16.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Rıza Bey Apartmanı'nda yakınlarını kaybedenlerden 'alan park yapılsın' talebi

Gündem , 04 Şubat 2021 Perşembe, 16:47

İzmir Seferihisar'da 30 Ekim'de 6,6 büyüklüğündeki depremde sonucunda yıkılan Rıza Bey Apartmanı'nda yakınlarını kaybeden bir grup, bina alanının çocuk parkı yapılması talebini içeren mektupları, İzmir milletvekilleri ve belediye başkanlarına gönderdi.

Rıza Bey Apartmanı'nda yakınlarını kaybedenlerden 'alan park yapılsın' talebi

İzmir'de depremzede grup, Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. 30 Ekim'de 6,6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayraklı'daki Rıza Bey Apartmanı enkazında 2 çocuğunu yitiren Emine Yücel, grup adına yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin anılarının yaşatılmasını istediklerini belirtti.

PARK TALEBİ

Park yapılması halinde burada deprem eğitimleri verilmesinin de çok anlamlı olacağını dile getiren Yücel, şunları kaydetti:

"2 çocuğunu toprağa vermiş bir anne olarak acımı azaltabilecek tek şey, bir başka annenin çocuklarını toprağa vermek zorunda kalmaması. Yüreğimizi yakan bu acıları hiç kimsenin bir daha yaşamaması için bugün buradan tüm İzmir milletvekillerine ve tüm İzmir belediye başkanlarına ayrı ayrı yazmış olduğumuz mektupları gönderiyor, sadece vicdanlarına kulak vererek bizlere destek olmalarını istiyoruz."

Depremzedeler, topladıkları imza ve mektupları, PTT şubesinden gönderdi.

İZMİR'DEKİ DEPREM

30 Ekim 2020 tarihinde saat 14.51'de, merkez üssü Yunanistan'ın Sisam Adası açıklarında Türkiye'nin İzmir ilinin Seferihisar ilçesine 23 km mesafede bulunan, yerin 16,5 km altında 6,9 büyüklüğünde meydana gelen ve yaklaşık 16 saniye süren deprem sonucunda, İzmir'de 117 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Deprem nedeniyle Yunanistan'da da iki kişi yaşamını yitirmiş, 19 kişi yaralanmıştı.

Deprem nedeniyle Seferihisar'ın Sığacık Mahallesi'nde meydana gelen tsunamide bir vatandaş da boğularak yaşamını yitirdi.

Ayrıca depremin ardından en büyüğü 5,2 olan 3.500'ün üzerinde artçı sarsıntı meydana geldiği belirtilmişti.