Bursa
Çok Bulutlu
14.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sağlık Bakanı canlı yayında zehirli bitki içmişti, iki kişi zehirlendi

Dünya , 21 Nisan 2021 Çarşamba, 12:34

Koronavirüse karşı zehirli olduğu bilinen Kurtboğan bitkisinin etkili olduğunu dile getirerek Kırgızistan Sağlık Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, basın toplantısında ilacı içerek sağlığa zararlı olmadığını kanıtlamaya çalışmıştı. Tavsiyeye uyarak ilacı içen 2 kişi zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Sağlık Bakanı canlı yayında zehirli bitki içmişti, iki kişi zehirlendi

Kırgızistan Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, zehirli kurtboğan bitkisinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavisinde kullanıldığını ve etkili olduğunu öne sürmüştü.

Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığından yapılan açıklamada, kurtboğan bitkisinden yapılan ilacı içen evli çiftin zehirlendiği ve Bişkek Bilimsel Araştırma Merkezi Toksikoloji bölümüne kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, hastaların tedavi amaçlı uzun zamandır kurtboğan bitkisini kullandıkları ve 2 gün önce dozun arttırılması sonucu durumlarının kötüleştiği aktarıldı. Zehirlenen çiftin durumlarının iyi olduğu ifade edilen açıklamada, "Hastaların durumu stabil. Yoğun tedavi devam ediyor" denildi.

Açıklamada, dün bilinmeyen bir maddeyle zehirlenerek durumu ağırlaşan bir kişinin daha hastaneye kaldırıldığı, tedavi sonucu durumunun iyiye gittiği ve tedavisinin sürdürdüğü kaydedildi. Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı, bitkinin ev koşullarında içilmemesi ancak sağlık çalışanlarının gözetimi altında kullanılması gerektiğini açıkladı.

Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanı Alımkadır Beyşenaliyev, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında doktorken kurtboğan bitkisini Covid-19 hastalarının tedavisinde kullandığını ve etkili olduğunu söylemişti. Beyşenaliyev, basın toplantısı sırasında ilacı içerek sağlığa zararsız olduğunu öne sürmüştü.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Kırgız doktorların Covid-19'a karşı ilaç bulduklarını ifade ederek, ilaçların görüntüsünü paylaşmıştı.

Bakan Beyşenaliyev, geçen yıl Caparov'un Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'a söz konusu ilacı Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanmayı önerdiğini fakat önerinin reddedildiğini kaydetmişti.

"SOĞUK İÇİLİRSE ÖLÜME YOL AÇABİLİR"

İlacın sıcakken içilmesi gerektiğini belirten Beyşenaliyev, "Soğuk haliyle içilirse spazm oluşur ve ölüme yol açabilir. İçtikten sonra arkasından soğuk su içmemek veya dondurma yememek lazım. Örtünerek yatmak gerek. İlaç çay gibi günde 3-4 bardak içilebilir. Eğer ben şimdi ölmezsem bu onun zararsız olduğunun garantisi olacak" ifadesini kullanmıştı.