Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüs açıklaması!

Gündem , 11 Mart 2021 Perşembe, 17:10

Gelen son dakika haberine göre, koronavirüs salgınının birinci yıl dönümünde kameraların karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önemli açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Koca, "Kovid-19, son 100 yıl içinde tüm dünyanın aynı anda savaştığı, vaka ve kayıp sayıları bu denli yüksek ilk salgın. Türkiye, büyük yarışın olduğu aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biri. Çin'deki üretici ile 50 milyon aşı anlaşmasını kasımda yaptık" dedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan koronavirüs açıklaması!

Bakan Koca'nın konuşmasından satır başlıkları:

İlk koronavirüs vakası açıkladığımız günün üzerinden tam bir yıl geçti. 10 Mart'ı 11 Mart'ı bağlayan gece huzurlanıza çıkıp, hazırlıklı olduğumuzu ifade etmiştim. Son 1 senede yaşama düzenimiz alt üst oldu.

Kovid-19, son 100 yıl içinde tüm dünyanın aynı anda savaştığı, vaka ve kayıp sayıları bu denli yüksek ilk salgın.

Beklediğimiz gibi bilim virüse karşı üstünlük elde etti.

Aşı konusunu izninizle biraz açmak isiyorum. Dünyada kullanımda olan 7 ayrı aşı var. Türkiye aşı tedarikinde en hızlı davranan ülkelerden biridir. Siparişin ilk kısmını aralık sonunda teslim aldık. 130 milyon doz aşı için iki ayrı üretici ile anlaştık, 3 ayrı üretici ile de görüşüyoruz.

Bugün itibariyle uygulanan aşı 10 milyon dozdan fazladır.

Yerli aşılarımızla ilgili çalışmaları da düzenli olarak sizlere bildirdim.

Çok yakında 5 yerli aşı adayımız daha insan çalışmalarına başlayacak. Yakın bir gelecekte kendi aşılarımızı kullanacağız.

Planladığımız gibi nüfusun 50 milyonluk kısmının aşısını sonbahardan önce yaparsak, salgın üzerimizde ağır baskı olmaktan çıkacak.

Koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan hastalık haline gelmeyecek ama 2020'ye çöken kabus 2021'de aynı şekilde devam etmeyecek.

Kuvvetle umut ediyorum, dünya ölçeğinde verilen bu savaşta başarı gösterilen ilk cephelerden biri bu ülke olacak

Maskeleri tanımadığımız, yakın durmanın yakınlık ifadesi olduğu günlere geri dönmeyi tam vaat edemem ama oraya doğru yürüdüğümüzü görüyoruz.

Karamsarlığı belirsizlik ve bıkkınlık duygularını üstümüzden atalım.