Bursa
Parçalı Bulutlu
27.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sahil krizi BŞB’nin başına patlar!

Bursa , 09 Temmuz 2020 Perşembe, 13:21

Yaz gelince Bursa sahil beldelerinde dertler başlıyor ve sezon sonuna kadar gündem oluyor.

Sahil krizi BŞB’nin başına patlar!
Bu sene çevre, ses ve trafik kirliliğine bakımsız, cami avlusuna terk edilmiş gibi yetim bırakılan sahiller eklendi.

BŞB Meclisi 2019/790 esas ve 743 no ile aldığı bir kararla Haziran başı itibariyle 31 Mart 2022 tarihine kadar Bursa sahillerinin bakım, güvenlik ve denetimini bağlı oldukları ilçe belediyelerine bıraktıklarını açıkladı.

Bu kararın ardından kendi araç gereçlerini toplayıp sahillerden çekilen BŞB soyunma kabinlerini bile söküp götürdüğü iddia ediliyordu.

‘Hak’ka ve halka ihanet ediyorlar…

Tablonun görünen kısmı üzerinden özellikle Mudanya ve Gemlik belediyeleri hedefe konulurken aslında ne oldu diye bir bakalım istedim.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ a bu konuda bir dokundum bin ah işittim.

BŞB sezon başında aldığı bu kararla ilçe belediyelerine vurmak istedi ama kendini vurduğunun farkında değil dedi.Haziran ayında alınan bu karar ile aslında yaz aylarında Bursa sahillerinde nefes alan Bursalılara ve de özellikle günübirlik denize koşan dar gelirli vatandaşlara ceza verildiğinin altını çizdi.

Mudanya’nın 45 kilometre sahili olduğunu, bunun 15 kilometresinin falez ve yar olduğunu düşünülürse halkın kullanımına açık 30 kilometrelik sahilin birkaç günlük düzenleme ile hizmet veremeyeceğini ifade eden Türkyılmaz kilometre başına bir adam diksem 30 personel gerekiyor ama istihdam sınırlamasının yanı sıra yıllık üç milyonluk bütçe yükü getiriyor dedi.Biz bu sorunu da hallederiz ama sezonun yarısında bunu yapmak bize ceza değil hakka ve halk ihanettir dedi.

Bu arada GüzelyalıAltıntaş yol kenarlarının Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluğunda olduğunu ifade eden Hayri Türkyılmaz, bu yolda temizlik hizmeti verdiklerini, orman bölge müdürlüğüne yol boylarının kullanımı ve piknik alanları yapılması izni için yazı yazdıkları cevap beklediklerini söyledi.

Gemlik’te de durum aynı

BŞB ile Mudanya Belediyesinin birbirlerini anlama konusunda frekans sorunu yaşadıklarını bildiğim için bir de karşı yakadan bilgi alayım dedim ve Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Bayram Demir’i aradım.

Benzer sorunların bir fazlasını onlar da yaşıyormuş.

Kurşunlu Kadınlar Plajını Ocak ayında ihaleye çıkarıp kiralıyor parasını alıyor ama mantar, temizlik ve cankurtaran hizmetini Gemlik Belediyesi üzerine yıkıyor.Yine Kumsaz plajının otoparkını başkasına ve plaj işletmesini başkasına kiralayarak kavram ve yetki karmaşasına yol açan BŞB buranın da mantar, temizlik ve cankurtaran hizmetini Gemlik belediyesine yıkıyor.Tokmak ve Davul

BŞB davulu ilçe belediyelerinin boynuna takıyor ama tokmağı elinden bırakmamış görünüyor.

Nasıl mı?

İlçe belediyeleri plajların ve piknik alanlarının üzerinde gelir getirici büfe, duş, kabin ve şezlong hizmetlerini kiraya verebilmek için BŞB'den izin alması gerekiyor.

Bize göre BŞB'nin bu sezon için destek vermesi ve yeni sezonda da ilçe belediyelerinin plajlar üzerinde tasarruf hakkının kullanmasını kendilerine bırakmasıdır.

Bursa’yı kim vurdu ya mahkûm ederek siyaset hesap üzerinden hizmet fakiri yapmanın kimseye yararı olmaz.