Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sahilde görüldü, uzmanları şaşkına çevirdi!

Dünya , 16 Nisan 2021 Cuma, 16:29

Teksas kıyılarına "gözyuvarı şeklindeki ürkütücü yaratıklar" vurduğu haberleri bir dizi görülme vakasının ardından eyalet sakinlerini endişelendirdi.

Sahilde görüldü, uzmanları şaşkına çevirdi!

ABD'li yaban hayatı uzmanları Rhizophysa eysenhardti türünün daha sıcak sulardan geldiğini ve Portekiz askeriyle (Physalia physalis türü denizanası) akraba olduğu bildirdi.

Canlılar yakın zamanda Teksas sahillerinde görüldü. Onları görenler gözyuvarı görünümündeki yaratıkların fotoğraflarını internette paylaştı.

Facebook'ta "gözyuvarı görünümdeki ürkütücü yaratıkların" fotoğraflarını paylaşan Jennifer Baltazar, ürkütücü gözyuvarlarından birinin oğlunu soktuğuna inanıyor.

KSAT'a konuşan Baltazar "Yaratığı o zaman fark ettik çünkü oğlumu sokan şeyin ne olduğunu bulmaya çalışıyordum" dedi.

Şoka uğradık çünkü sahilde hiç böyle bir şey görmemiştik ve Mustang Adası'ndaki personelin de kafası karışmıştı.

Yaratıklar karşısında afallayan ABD Milli Park Hizmeti yetkilileri sonunda yaratıkları bir denizanası türü olan Rhizophysa eysenhardti olarak tanımladı.

Teksas'taki Mustang Adası Eyalet Parkı yetkilileri "Bu bizi epey zaman şaşkınlık içinde bıraktı" dedi.

Yetkililer "Bu gözyuvarı görünümlü, tüyler ürpertici yaratıklar Portekiz askeriyle akrabalar" dedi.

"Bu tür bazen spagetti canavarı veya ipliksi denizanası diye de adlandırılan Rhyspophysa'dır."

Görülme vakalarının ardından Padre Adası Milli Parkı da yaratıklara dair şunları söyledi: "Sifonoforlar kolonyal organizmalardır, yani tek bir canlı olarak görünen şey aslında her biri kendine has işleve sahip bir sürü küçük canlıdır."

Yetkililere göre yaratıklar Atlantik ve Hint okyanuslarından geliyor ve Meksika Körfezi'nde Teksas kadar kuzeyde nadiren görülüyor.

ABD Ulusal Okyanus Hizmeti, "ürkütücü gözyuvarları" gibi askerin sokmasının da "insanlar için nadiren ölümcül olduğunu fakat çok acı verdiğini ve denizanasının temasına maruz kalan ciltte şeritler oluşturduğunu" söyledi.

Kaynak: Independent Türkçe