Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Salgınının üçüncü dalgası çoktan başladı

Dünya , 11 Mart 2021 Perşembe, 10:57

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yapılan aşılamanın etkilerinin 3-4 ayın ardından görüleceğini ve sonrasının çok daha iyi olacağını belirtirken, Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Almanya'da salgınının üçüncü dalgasının çoktan başladığını söyledi

Salgınının üçüncü dalgası çoktan başladı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yardım kuruluşlarının çalışanlarıyla çevrim içi yaptığı görüşmede, salgındaki durumun yaza kadar zor geçeceğini bildirdi. Tünelin sonunda ışığın görüldüğünü ifade eden Merkel, "Zor geçecek 3-4 ay var. Ondan sonra aşılamanın etkilerini gerçekten göreceğiz. Ardından çok daha iyi olacak." dedi.

Merkel, salgınla mücadelede bir belirsizlik bulunduğunu vurgulayarak, "Şimdi köprüleri inşa etmeye çalışıyoruz ancak onları tam olarak nereye inşa edeceğimizi de bilmiyoruz. Yani kıyıyı biz de göremiyoruz." diye konuştu.

MERKEL: SABIRLI OLUN

Merkel, salgının sonunu bilmemenin siyasetçilerin karar almasını zorlaştırdığına işaret ederek, birkaç yıl önce yaşanan mali krizde zor durumdaki bankalara para verildiğini ve krize sebep olan durumun ortadan kaldırıldığını ancak salgında birçok şeyin belirsiz olduğunu dile getirdi. Merkel virüsün mutasyona uğrayan türlerine karşı uyararak halkı dikkatli ve sabırlı olmaya çağırdı.

Bu arada, Almanya'da aşı kampanyasının hızlandırılması için aşıların aşı merkezlerinin yanı sıra nisandan itibaren muayenehanelerde de yapılması planlanıyor. Almanya Sağlık Bakanlığı ile eyaletlerin sağlık bakanlarının muayenehanelerde aşılamanın başlaması için tavsiyede bulunacağı ve Başbakan Merkel'in eyalet başbakanlarıyla yakın bir dönemde yapacağı toplantıda bu yönde karar alınacağı belirtildi. Sağlık bakanlarının nisan başında muayenehanelerde aşılamanın başlamasını hedeflediği ifade edildi. Ayrıca aşı yönetmeliğinde, AstraZeneca aşısının 65 yaş üstündekilere uygulanması yönünde değişiklik yapılacağı kaydedildi.

KORKUTAN AÇIKLAMA: ÜÇÜNCÜ DALGA ÇOKTAN BAŞLADI

Avrupa'da yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele devam ederken Almanya'dan salgına yönelik endişe veren açıklama geldi. Ülkenin bulaşıcı hastalıklar konusunda yetkili kurumu olan Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Lothar Wieler, Cenevre'de Birleşmiş Milletler Gazeteciler Derneği'ne (ACANU) verdiği röportajda "Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının üçüncü dalgasının Almanya'da başladığına dair çok net işaretler görüyoruz. Salgının üçüncü dalgası, ülkede çoktan başladı. Aşılara rağmen maske takma ve sosyal mesafe gibi koruyucu önlemlerin katı bir şekilde uygulanması hala gerekli" dedi.

Aşılama kampanyasının koronavirüs mutasyonlarına karşı bir yarış olduğunu belirten Wieler, artık bitiş çizgisinin göründüğünü söyledi. Wieler, aşı üretim ve tedarikinde herhangi bir kesinti olmadığı takdirde nüfusun yüzde 80'inin önümüzdeki sonbaharda virüse karşı bağışıklık geliştirebileceğini ifade ederek, böyle bir durumda tüm Covid-19 tedbirlerinin kaldırılabileceğini dile getirdi.

SON 24 SAATTE 321 CAN KAYBI

Robert Koch Enstitüsü, Almanya'daki koronavirüs salgınına ilişkin son verileri paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 14 bin 356 korona virüs vakasının tespit edildiği ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 532 bin 947'ye ulaştı. Koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 321 kişinin hayatını kaybettiği ülkede Covid-19 kaynaklı toplam can kaybı sayısı da 72 bin 810 oldu. Salgının başlangıcından bu yana 2 milyon 337 bin kişi iyileşirken, ülke genelinde aktif korona virüs vaka sayısı 122 bin 781 olarak açıklandı. Virüsün bulaşma katsayısı ise 0,96 olarak tespit edildi.

Virüsün bulaştığı ve yoğun bakım ünitesinde tedavi gören hasta sayısı 2 bin 770 olarak açıklanırken, solunum cihazına bağlı hasta sayısı ise bin 579 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakım servislerinin doluluk oranının ise yüzde 81,97 olduğu açıklandı. Ülke genelinde 27 Aralık'ta başlatılan aşı kampanyasında 8 milyon 161 bin 420 kişi aşılanırken, 2 milyon 605 bin 818 kişiye ise ikinci doz aşı yapıldı.