Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sanat Güneşi Bursa ve Bodrum'da anılacak

, 23 Eylül 2020 Çarşamba, 22:13

Türk Sanat Müziği'nin unutulmaz isimi aynı zamanda Bursa'nın medar-ı iftiharı Zeki Müren , ölümünün 24. yılında  Zeki Müren Müzesi'nde halka kapalı olarak anılacak .

Sanat Güneşi Bursa ve Bodrum'da anılacak
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen   Zeki Müren’i anma etkinlikleri, koronavirüs salgını nedeniyle  halka kapalı olarak gerçekleşecek .24  Eylül Perşembe 11:30'da   Emir Sultan mezarlığı kabri başında ve Bodrum’da  Zeki Müren Müzesi'nde 14 : 00'da  halka kapalı olarak online mevlit ve dua ile Sanat Güneşi anılacak.

Saat 14.00’de Türk Eğitim Vakfı Youtube sitesi ve websitesi üzerinden mevlit izlenebilecek.TEV Bursa Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Çalışkan'nın yayımladığı mesajda ;

Zeki Müren; gerek sanatını icra edişiyle gerek kendine has üslubuyla gerekse de sevenlerine gösterdiği engin sevgi ve saygısıyla daima özel bir sanatçı oldu. Tüm toplumun kalbine girip saygısını kazanan nadir sanatçılarımızdan biriydi.

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan Türk gençlerine eğitim imkanı sağlamak, şehitlerimiz ve gazilerimizin çocuklarına ve yakınlarına destek vermek amacıyla tüm mal varlığını TÜRK EĞİTİM VAKFI ve TSK MEHMETCİK VAKFI’ na bağışlayan değerli insan, büyük sanatçı ZEKİ MÜREN’ in vasiyeti ile 2002 yılından bu yana hizmet veren Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Mehmetçik Vakfı Bursa Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde bugüne kadar 1800 öğrenciye eğitim verildi.

Zeki Müren’in anıları kalplerimizdeki yerini ilk günkü canlılığı ile korurken, onun bağışları sonsuzluğa uzanıyor. Her yıl TEV-Zeki Müren Fonu katlanarak büyüyor, gençlerimize eğitim olanağı, öğrencilerimize binlerce burs sağlıyor. Sanat Güneşi’nin vefatının ardından oluşturulan Zeki Müren Burs Fonu’ndan bu güne kadar 68 şehirde öğrenim gören öğrencilere 3.458 burs sağlandı. Burs Fonu’ndan 2020-2021 öğrenim yılında 261 öğrenci ayda 700 TL tutarında burs alacak.

Bugün Türk Eğitim Vakfı olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ile birlikte kendisi adına açılan fonlar aracılığıyla başarılı ve ihtiyaç sahibi gençlerimize eğitim desteği sağlıyor; Mehmetçik ailelerine  yardım eli uzatıyoruz.

Zeki Müren, toplumumuza ilham vermeye devam ederken yaptığı başığla topluma örnek, öğrencilerimize de eğitim güneşi olmuştur.

TEV bütün bu hizmetleri rahmetli büyük sanatçı ZEKİ MÜREN gibi gönlü yüce hayırsever bağışçılarının desteği ile başarmıştır.

Hayırseverlerimizin desteği sürdükçe TEV daha nice başarılı gençler yetiştirmeye devam edecektir.

Bu düşüncelerle TEV olarak değerli sanat ve eğitim güneşimiz ZEKİ MÜREN’i bir kez daha minnetle anıyorum.