Bursa
Çok Bulutlu
11.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sebep Yunanistan'dır

Gündem , 09 Şubat 2021 Salı, 21:42

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye hakkındaki küstah söylemlerine karşı çıkarak, "Kıbrıs'ın kan gölüne dönüşmesinin sorumlusu Yunanistan'dır" dedi.

Sebep Yunanistan'dır

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Türkiye'yi işgalcilikle suçladığı küstah söylemlerine karşı çıktı. Tatar, "Kıbrıs'ta esas işgalci olan EOKA terör örgütünü kuran, Akritas Planı doğrultusunda Kıbrıs Türk halkını yok etmek için başlatılan Rum saldırılarını destekleyen ve organize eden, Kıbrıs'ın Yunanistan'a ilhakını gerçekleştirmek için 15 Temmuz 1974 darbesini düzenleyen Yunanistan'dır" dedi. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs konusuyla ilgili gayri resmi 5 + BM toplantısının gerçekleşmesi yönünde girişimler devam ederken, bulunacak çözüm modeliyle ilgili kararlı duruşlarını devam ettirdiklerini belirtti.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

"Duruşumuzdan geri adım atacak değiliz" ifadelerini kullanan Tatar, "Kararlılığımız halkımızın siyasi eşitliğini, egemenliğini, Türkiye'nin etkin ve filli garantörlüğü ile Türk askerini Kıbrıs'taki varlığını korumak, halkımızı azınlık durumuna düşürmemek ve tek gerçekçi çözüm yolu olan egemen iki ayrı devlet modelini hayata geçirmek yönündedir" dedi.

Kıbrıs'ın gerçeklerine uygun olan egemen iki ayrı devlet modelini hayata geçirebilmek için uğraşlarına devam ettiklerini belirten Tatar, "Rum-Yunan ikilisinin çözüm karşıtı tahrikleri de devam ediyor. Bunun en son örneği de Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis'in Güney Kıbrıs ziyaretinde yaşanmıştır" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE KIRMIZI ÇİZGİMİZ"

Türkiye'nin Barış Harekatı ile tüm Kıbrıs'a barış ve huzur getirdiğini dile getiren Tatar, Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinin Kıbrıs'taki varlığının, Kıbrıs Türk halkının en büyük güvencesi ve kırmızı çizgisi olduğunu ifade etti. Tatar, Kıbrıs Türk halkının asla Türkiye'nin garantörlüğü ile Türk askerinden vazgeçmeyeceğini kaydetti.