Bursa
Çok Bulutlu
12.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sıcak duş yalnızlığa iyi geliyormuş

Sağlık , 27 Aralık 2020 Pazar, 15:45

Kendinizi kötü hissettiğiniz zaman bir duş alıp rahatladığınız olmuştur. Görünen o ki duş almak rahatlamanın daha da ötesinde bir his oluşturuyor. Yapılan araştırmalara göre, yalnızlık hissi yaşayanlar ve arkadaş grubundan dışlananlar daha fazla banyo yapıp daha sıcak su kullanıyor. Sıcak suyla banyo yapmanın fiziksel rahatlamaya ek olarak duygusal yönden de daha iyi hissettirdiği ortaya çıktı.

Sıcak duş yalnızlığa iyi geliyormuş

Duş almayı yalnızca temizlenme amacıyla yapmıyoruz. Duş almak, çoğu zaman bedenimizi rahatlatmanın yanı sıra ruhumuza da iyi geliyor. İHA'ya konuşan Psikiyatrist Dr. Emre Tan, "Özellikle yalnızlık hissi yaşayanlar veya yakın zamanda arkadaş grubundan dışlananların daha fazla banyo yaptığı ve daha sıcak suyu tercih ettiği tespit edilmiş. Araştırmalar, kendilerini yalnız hissedenlerin, daha sık duş aldığı ve daha uzun duşta kaldığını tespit ediyor. Ayrıca daha sıcak su tercih ettikleri de saptanıyor" diye konuştu.

Yalnızlar sıcak suyu tercih ediyor

"Yalnız kişilerin daha az sosyalleştiğini ve daha uzun süre evde olduklarını düşündüğümüzde, diğer insanlara göre daha sık ve uzun süre duş almaları çok da garipsenecek bir durum değil" diyen Psikiyatrist Dr. Emre Tan, şunları söylüyor:

İşin ilginç tarafı, bu kişilerin sıcak suyu daha çok tercih etmesi. Bunun nedenleri araştırıldığında karşımıza şunlar çıkıyor. Fiziksel sıcaklık, insanın ilk ve en temel gereksinimlerinden olan güven hissi uyandırıyor. Güven hissi ise, bizi anlayacak, bizimle ilgilenecek ve bize zarar vermeyeceğinden emin olduğumuz insanların varlığıyla ilişkilidir. Yalnızlık ise dışlanma, beğenilmeme, yeteri kadar paylaşımda bulunamamadan kaynaklı güvensiz ve olumsuz duygular oluşturmaktadır.

Sıcak su güven duygusu veriyor

Sonuç olarak yalnız insan, yalnızlığın oluşturduğu olumsuz ve güvensizlik duygularını sıcak suyun meydana getirdiği güven duygusuyla gidermeye çalışıyor. Ve bu durum bilinçsizce farkında olmadan oluşuyor. Yani kişi bilmeden kendi yarasına derman bulmaya çalışıyor.

Çözüm değil, küçük bir yöntem

Psikiyatrist Dr. Emre Tan, son olarak "Bunu tüm yalnızlık hisseden insanlara bir çözüm gibi öneremeyiz. Neden yalnız olduklarını, anlaşılamama, ilişki kurup sürdürememe problemlerini daha köklü sebepleriyle araştırmaları etkili ve gerçekçi olacaktır. Fakat en azından sıcak suyla sıkça duş almayı, yalnızlık hisleriyle baş etmede kullanabilecekleri küçük bir yöntem olarak belirtebiliriz" dedi.