Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Sınırda kriz! Şoförlerin testi pozitif çıktı

Dünya , 25 Aralık 2020 Cuma, 11:16

İngiltere sınırında Fransa'ya geçiş yapmak için koronavirüs testine giren 2 bin 367 tır şoföründen 3'ünde koronavirüs tespit edildi.

Sınırda kriz! Şoförlerin testi pozitif çıktı

İngiltere'de mutasyon virüsün tespit edildiğinin açıklanmasının ardından 50'den fazla ülke İngiltere'den gelişleri askıya alırken, Fransa da 48 saatliğine İngiltere sınırını kapatmıştı. Fransa'ya geçmeyi bekleyen 3 bin tır, sınırların kapatılması sonucu İngiltere'de mahsur kalmıştı. Fransa hükümeti, sonradan giriş yasağını hafifleterek koronavirüs testinin negatif çıkması koşulu ile İngiltere'den gelenlere tekrar sınırlarını açmıştı. İngiltere sınırında geçiş için bekleyen tır şoförlerine test yapılmaya başlanırken, İngiltere'nin Ulaştırma Bakanı Grant Shapps test programının ilk sonuçlarını açıkladı. Bakan Shapps şu ana kadar test edilen 2 bin 367 sürücüden 3'ünün testinin pozitif çıktığını duyurdu.

İNGİLTERE'DE MUTASYON KUYRUĞU

İngiliz yetkililerin koronavirüsünün daha çabuk bulaşan bir mutasyonunun hızla yayıldığını açıklamasının ardından Avrupa alarma geçmiş, birçok ülke İngiltere ile ulaşımını durdurmuştu. Fransa'nın İngiltere ile olan sınırları kapatma kararının ardından otoyollarda kilometrelerce TIR kuyrukları oluşmuştu. İngiltere'nin lojistik açıdan en yoğun merkezi kentin Dover Limanını çevresinde TIR'lar kilometrelerce kuyruk oluşturdu.

TIR ŞOFÖRLERİYLE POLİS ARASINDA ARBEDE YAŞANDI

İngiltere'den Fransa'ya geçebilmek için yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yaptırmaları istenen tır şoförleri ile polisler arasında arbede yaşandı.

Paris ve Londra hükümetleri arasında varılan mutabakata rağmen 3 gündür Fransa'ya geçebilmek için bekleyen şoförlerin sorunu çözülemedi.

Dover Limanı'na çıkan yolda bekleyen tırların sayısının 5 bini bulduğu belirtilirken, test zorunluluğu nedeniyle kuyruğun daha da uzaması bekleniyor. Askerlerin de desteğiyle testlere başlansa da durumun normale dönmesinin birkaç gün süreceği öngörülüyor.

Bu arada, bir an önce Fransa'ya geçmek için test olmayı bekleyen şoförler ile polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Kent polisinden yapılan açıklamada, olay sırasında bir kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

İngiltere'de Kovid-19'un yüzde 70 daha hızlı yayılan bir türünün ortaya çıkmasının ardından aralarında Türkiye'nin de olduğu 50'den fazla ülke, İngiltere'yle olan seyahati durdurmuştu.

Fransa'nın 20 Aralık'ta aldığı karar nedeniyle de Dover Limanı'na çıkan kara yolunda tır kuyrukları oluşmaya başlamıştı.

Market zincirleri, yasak nedeniyle özellikle sebze ve meyve tedarikinde sorun yaşanabileceğini duyurmuştu.

Dün varılan mutabakatta, İngiltere'den Fransa'ya seyahat etmek isteyenlere, seyahat öncesi son 72 saat içinde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğu getirilmişti.