Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

‘Sittir’ ama böyle iş olmaz dediler!

Bursa , 30 Haziran 2020 Salı, 19:53

Dünyanın krizin kucağında kıvrandığı bir dönemde Mudanya Girit mahallesindeki tarihi evlerde yapılan ticari faaliyetleri yasaklayan Anıtlar Kurulu kararına karşı yapılan itirazda ek süre alındı ve sorunun çözümü için çalışmalara başlandı.

‘Sittir’ ama böyle iş olmaz dediler!
26 Haziranda toplanan Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Mudanya Belediyesi’nin Girit Mahallesi için hazırlandığı planın, 1/5 binlik ana plana göre ek plan notlarıyla uyumlu hâle getirilmesine karar verdi.

Mudanya Belediyesi tarafından 1/ bin ölçekli Plan Revizyon ve Plan Notları, yapılan düzeltmelerin 1/5 bin ölçekli koruma amaçlı nazım imar planını ilgilendiren kısımlarında işlenerek kurula iletilecek. Var olan SİT sınırı değişiklikleri, hali hazırda gelişmiş ticaret alanlarının yeniden düzenlenmesi ve ticaret-hizmet-konut fonksiyonlarının da özgünlükte korunmasına yönelik kararların revize edilmesi sağlanacak.

Kültür Varlıklarının Koruma Bölge Kurulunun Mudanya’da büyük tepki gören karardan dönerek doğruyu  bulma kararının, Mryliea için de uygulanması bekleniyor.