Bursa
Parçalı Bulutlu
19.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Siyah inciri herkes tanıyacak

Bursa , 09 Ekim 2020 Cuma, 12:07

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafınca organize edilen Bursa Siyahı İnciri’nin Bilinirliğinin Çeşitli Coğrafyalarda Arttırılması Ur-Ge Projesi’nin çalışmaları sürüyor.

Siyah inciri herkes tanıyacak
UYMSİB, İngiliz Kraliyet Ailesinin mutfağına kadar giren, uzun raf ömrü, iri dış görüntüsü, tadı ve muhteşem lezzetiyle dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen Bursa Siyahı İnciri'nin daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla yaptığı çalışmalara pandemi süresince de devam ediyor. Online ortamda yapılan ve UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan’ın da katıldığı toplantıda, Ticari İstihbarat Uzmanı Nevsal Zülküf Alhas, Ur-Ge kümesinde yer alan firmaların katılımcılarına eğitim verdi.

Çalışma kapsamında 2 gün boyunca online olarak düzenlenen ‘Hedef Pazar Belirleme’ eğitiminde, Ticari İstihbarat Uzmanı Nevsal Zülküf Alhas tarafından pazar bölümlerinin yapısını, bölümdeki rekabet durumunu dikkate alarak belirlemek ve sonrasında seçilen pazarlama bölümlerine uygun pazarlama karmasını geliştirmek konularında bilgiler verildi.

“Pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya çalışıyoruz”

Proje ile ilgili değerlendirme yapan UYMSİB Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Senih Yazgan, “Bursa Siyahı İnciri, şehrimizle özdeşleşmiş dünya pazarında rakibi ve ihracatında limiti olmayan özel ve önemli bir ürün. Dolayısıyla bu ürünün üretimi, tanıtımı ve pazarlamasının daha da geliştirilmesi gerekiyor. Bursa Siyahı İnciri’nin uluslararası pazarlarda rekabet gücünü arttırmaya yönelik desteklenmesi ve üyelerimizin uluslararası rekabet alanlarında yurt içi ve yurt dışında birlikte hareket etmeleri amacıyla Birliğimiz çeşitli faaliyetler yürütüyor. Bunun sürekliliğini sağlama açısından pandemi nedeniyle bir arada olamasak da online olarak bir toplantı planladık. Kümelenme projemize katılan firmalarımızla birlikte çalışmalarımız tüm hızıyla sürecek” diye konuştu.