Bursa
Parçalı Bulutlu
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Siyanürlü altın için yılkı atları sürgün edilecek!

Yaşam , 09 Ekim 2020 Cuma, 10:21

Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'nde bulunan yaylalarda özgürce dolaşan "Yılkı Atları" ihale ile toplanıp yaşam alanlarının dışına çıkartılacak.

Siyanürlü altın için yılkı atları sürgün edilecek!
CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal bu duruma TBMM'de yaptığı konuşmayla sert tepki gösterdi. Köksal "Emirdağ'da verilen maden arama ruhsatından sonra siyanürle altın çıkarılacak. Bölgede yaşayan yılkı atlarının toplanması için de ihale açılacağını öğrendik. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor?" diye sordu.

Köksal sözlerine şöyle devam etti: "Orada yaşayan vatandaşlarımız, siyanürün insan sağlığına, doğaya ve bölgede yaşayan canlılara zarar verebileceği endişesi içindeler. Buradaki yayla yolları, özellikle maden numunesinin alındığı bölgeye kadar adeta şirketler için özel biçimde yapıldı.

Bölgede yaşayan Yılkı Atları'nın toplanması için de ihale açıldığı belirtiliyor. Doğa Koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir özel şahsın yılkı atlarını sahiplenme talebinin de olumlu bulunduğuna ilişkin resmi yazısı var. Maden şirketinin rahatça siyanürle altın çıkarmasını sağlamak için mi Yılkı Atları yaşam alanından koparılmak isteniyor? Bu yaylalarda siyanürle altın çıkarılma faaliyetlerine son verilmelidir."

sözcü