Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Siyasi Maymuncuklar…

Siyaset , 26 Ekim 2020 Pazartesi, 15:30

Her kapıyı açan ama aidiyeti, kimliği ve kişiliği olmayan aletlere maymuncuk denir.  Aslında anahtarın yaptığı işi yaparlar ama genellikle hırsızların hizmetinde olan bu alet her kapıyı açma özelliğine rağmen özellikle siyasette kişileri tanımlarken olumsuz bir sıfat olarak kullanılır.

Siyasi Maymuncuklar…
Varoluş nedenlerini borçlu oldukları tabanı kullanma hevesi ile gemiden kaçanlar, aslında gövdeyi kemirdiklerinin farkındadırlar ama maymuncuk ruhuna teslim olduklarından yaptıklarını mubah görürler.

Oysa gemide mücadele ederek anahtar olmanın onurlu savaşını seçmek varken siyasi tarihe maymuncuk olarak geçerler.

Bu süreç elbette bugünün aktörleri Muharrem İnce, Ümit Özdağ, Mustafa Sarıgül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve benzerleri ile başlamadı.

Benim hatırladığım kadarıyla kendini veliaht gören ama kaybedince CHP den ayrılıp Güven Partisi'ni kuran Turhan Fevzioğlu’nu, Adalet Partisi'nin Meclis Başkanlığını yaptıktan sonra tabanı yanına alacağını düşünüp ayrılan ve eski kurnaz Sadettin Bilgiç’in kayığına binerek Demokratik Parti’yi kuran Ferruh Bozbeyli tanıdığım en eski siyasi maymuncuklardı.

TBMM Başkanvekilliğini yaptığı partisinden atıldıktan sonra partisinin ekseninin kaydığını söyleyerek sahaya çıkan ve tabandan destek gören Meral Akşener bu gruba girmiyor.

Muharrem İnce’nin kongrede aday olmadığı halde “memleket hareketi” diyerek giydirdiği otobüsü ile ülkede huzur turu atması…

Mustafa Sarıgül’ün bu selden ben de kütük kaparım diyerek hareketlenmesi…

Ümit Özdağ’ın bayram değil seyran değil eniştesini neden öptüğünün hayra yorulacak bir tarafının olmaması…

Ak Parti eski Ak Parti değil diyerek aynı gerekçelerle yola çıkarak aynı tabandan oylarına iki ayrı parti olarak talibiz diyen Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan…

Nöbetçi yorumcu olarak ekranlardan inmeyen ama 40 yıldır yüzde 1 bile oy alamayan Doğu Perinçek’in nafile atar giderleri…

Üzerinde düşünülmeden yasalaşan ve yüzde 50 + 1 ile ülkeyi iki kampa bölen yeni seçim kanunun yarattığı maymuncuk hareketleridir.

İttifak ortaklığı yüzünden var olan barajın üstünden atlanması maymuncuk partilerin kurulmasına çanak tutmaktadır.

Bugün yaklaşık 20 yıldır iktidarda olup yıpranmasına ve oylarının düşmesine rağmen ana muhalefetin hayal bile edemeyeceği bir oy oranına sahip olarak iktidar olacak Ak Parti kendi çıkardığı seçim yasası ile çok ortaklı hatta maymuncuklu bir koalisyon zeminini hazırladı.

Hiçbirinin içinde olmamanın huzur ve rahatlığı içerisinde rahatsızlık verdiklerim varsa işkilli bey olmalarından kaynaklanmaktadır.