Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
17.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Şoke eden olay: 2019'da koronavirüs tespit edildi

Sağlık , 10 Aralık 2020 Perşembe, 13:26

İtalya'da 2019 yılının Kasım ayı sonlarında bir çocuktan alınan örneğe yaklaşık bir yıl sonra uygulanan Covid-19 testi pozitif çıktı.

Şoke eden olay: 2019'da koronavirüs tespit edildi

İtalya'da yayımlanan bir rapora göre, Milano kentinde 21 Kasım 2019'da hastalanan 4 yaşındaki bir çocuktan alınan örneğe yaklaşık bir yıl sonra uygulanan Covid-19 testi pozitif çıktı.

Milano Üniversitesinden bir araştırma ekibi, ilk aşamada öksürük ve yüksek ateş semptomları gösteren, daha sonra solunum güçlüğü, kusma gibi şikayetlerle hastanenin acil servisine götürülen çocuğun boğazından 5 Aralık'ta alınan sürüntüyü yeniden inceledi.

Prof. Elisabetta Tanzi ve Prof. Antonella Amendola, cildinde oluşan kabarıklıklar nedeniyle kızamık teşhisi konulan çocuktan alınan ve hastane laboratuvarında eksi 80 derecede saklanan sürüntü örneğine moleküler Covid-19 testi uyguladı ve sonuç pozitif çıktı. Ekip, Eylül 2019 ile Şubat 2020 tarihleri arasında alınan 39 örneği inceledi ve sadece 4 yaşındaki çocuğun testinde pozitif sonuca ulaştı.

Testlerinin yanılma payını göz önünde bulunduran araştırma ekibi, sonuçtan yüzde yüz emin olmak için örnekte tespit edilen koronavirüs RNA parçalarının karşılaştırılmasında, Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Sars-Cov2) ile tam olarak örtüştüğünün tespit edildiğini belirtti.

Araştırma ekibinde yer alan Küresel Sağlık Uzmanı Prof. Mario Raviglione, virüsün laboratuvar ortamında örneğe bulaşmış olma ihtimalinin olmadığını belirterek, "Ne çocuğun ne de ailesinin o dönemde seyahat etmemiş olması bize Kasım ortasında koronavirüsün Kuzey İtalya'da dolaşımda olduğunu gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'da kanser araştırmaları yapan iki enstitüde bulanan kan örneklerine uygulanan serolojik testlerde Eylül 2019'da alınan örneklerin yüzde 1.6'sında koronavirüs antikorlarına rastlanmış ve sonuçlar bilim dünyasını ikiye bölmüştü.

İtalya'da son 24 saatte 12 bin 756 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiği ve 499 kişinin daha virüsten yaşamını yitirdiği açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 1 milyon 770 bin 149'a, toplam can kaybı ise 61 bin 739'a ulaştı. Ülkede toplamda 997 bin 895 kişinin virüsü yenerek iyileştiği ve 710 bin 515 de aktif vaka olduğu bildirildi.