Bursa
Çok Bulutlu
16.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Son anlarında yaşandı! Ölüm kararı...

Dünya , 11 Nisan 2021 Pazar, 08:39

73 yıldır evli olduğu Prens Philip'i cuma günü kaybeden İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in eşi ölürken yanında olduğu belirtildi. İddiaya göre, yatağında ölmek isteyen Prens Philip fenalaştığında hastaneye götürülmesi teklifi de Kraliçe tarafından reddedildi

Son anlarında yaşandı! Ölüm kararı...

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in (94) tam 73 yıldır evli olduğu Prens Philip, 9 Nisan'da 99 yaşında Windsor Kalesi'ndeki yatağında yaşamını yitirdi. Yas tutulan İngiltere'de bayraklar yarıya indirilirken, Prens Philip'in 17 Nisan'da toprağa verileceği bildirildi.

Prens Philip için vasiyeti gereği devlet töreni yapılmayacak, Windsor Kalesi'ndeki Aziz George Şapeli'nde düzenlenecek ayinle son yolculuğuna uğurlanacak.

Öte yandan İngiliz basını ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Basın, Prens Philip'in son anlarında Kraliçe II. Elizabeth'in eşinin başında olduğunu yazdı.

Philip'in geçen perşembe gecesi aniden fenalaşması üzerine saray görevlilerinin kendisini hastaneye götürmek istediği, kraliçenin ise buna karşı çıktığı öne sürüldü.

Prensin yatağında ölmek istediği ve daha önce kalp ameliyatı için hastanede kaldığı dört hafta boyunca da hep evine dönmeye çalıştığı ifade edildi.

DİKKAT ÇEKEN VEDA

Bu arada kraliyet ailesinin sosyal medya hesabından, Kraliçe II. Elizabeth ve Prens Philip'in gülümseyen bir fotoğrafıyla kraliçenin 50. evlilik yıl dönümlerinde eşi için kadeh kaldırdığında söylediği duygu dolu sözlerden oluşan bir mesaj paylaşıldı.

Mesajda "En basit anlamıyla o benim gücüm oldu ve bunca yıl burada kaldı, ben ve tüm ailesi, bu ülke ve pek çok başka ülke, ona kendisinin isteyebileceğinden ya da tahmin edebileceğimizden çok daha fazlasını borçluyuz" yazıldı.

Daha önce Prens Philip'in rahatsızlığının koronavirüsle ilgili olmadığı açıklanmıştı. Geçen yıl eşi Meghan Markle ile birlikte İngiltere kraliyetinden ayrılıp ABD'ye yerleşen Prens Harry'nin (36) dedesinin cenazesine katılacağı belirtildi.

Harry'nin koronavirüs salgını nedeniyle özel bir muafiyet alamazsa beş gün karantinada kalabileceği bildirildi. Meghan Markle'ın hamilelikten dolayı seyahat edemeyeceği için İngiltere'ye gelmeyeceği, ifade edildi.

Harry'nin ise tek başına seyahat edeceği belirtildi. Prens Harry ve Meghan Markle ile kraliyet ailesinin arası, Meghan Meghan'ın ırkçılık suçlaması nedeniyle açılmıştı.