Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Soylu: Kuzey Irak'taki Metina bölgesine üs kuracağız

Gündem , 30 Nisan 2021 Cuma, 10:14

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti MKYK üyelerine yaptığı sunumda Kuzey Irak'ta devam eden operasyonlar hakkında bilgi verdi. Soylu, "Metina bölgesi önemli bir yer. Tıpkı Suriye'de olduğu gibi, burada üs kuracağız ve bölgenin denetimini yapacağız" dedi.

Soylu: Kuzey Irak'taki Metina bölgesine üs kuracağız

Türkiye Gazetesi'nden Yücel Kayacaoğlu'nun haberine göre, Soylu, FETÖ operasyonlarının artmasının nedeninin, ankesör soruşturmaları kapsamında Türkiye genelinde tarama yapmaya başlanmasından kaynaklandığını söyledi. Soylu, daha önceki operasyonların İstanbul, Ankara ve İzmir'deki TSK mensuplarının ankesör telefon bağlantılarını inceleme sonucunda yapıldığını hatırlattı. Soylu "Son dönemlerde ortaya çıkartılan yeni kripto FETÖ'cülere yönelik operasyonlar, ankesörlü telefon konuşmalarına ilişkin taramayı tüm Türkiye'ye yaymaktan kaynaklanıyor. Daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir'deki ankesör konuşmalarını incelemiştik. Artık tüm illeri bu kapsama aldık. Türkiye genelindeki tüm ankesörlü konuşmalar taranmaya başladı. Son dönemde artan operasyonlar da ve gözaltılar da bu yeni çalışmadan kaynaklanıyor" dedi.

"Kandil'le geçiş hattını kontrol altında tutacağız"

Kuzey Irak'taki Metina, Zap, Avaşin-Basyan ve Kandil'deki PKK hedeflerine yönelik son operasyonlar hakkında da bilgi veren Bakan Soylu "Kuzey Irak'taki operasyonlar sürecek. Metina bölgesi önemli bir yer. Tıpkı Suriye'de olduğu gibi, burada üs kuracağız ve bölgenin denetimini yapacağız. Bu bölge Kandil'e geçiş hattı, bu hattı kontrol altında tutacağız" dedi.

sooyluiçişleri bakanıkuzey ırakmetina bölgesiüs kurulacakfetö operasyonları