Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Şuşa’nın işgalden kurtuluşu BUÜ’de kutlandı

Bursa , 10 Kasım 2020 Salı, 12:45

 Bursa Uludağ Üniversitesi Türk Devletleri ve Akraba Toplulukları Uygulama ve Araştırma Merkezi TÜDAM’da düzenlenen törenle 9 Kasım Azerbaycan Devlet Bayrak Günü ve ŞUŞA’nın Ermenistan işgalinden kurtuluşu kutlandı.

Şuşa’nın işgalden kurtuluşu BUÜ’de kutlandı
Törene BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kırıştıoğlu, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Cem Kürşad Hasanoğlu, Türk Ocakları Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı, TÜDAM Müdürü Doç. Dr. Erdem Özdemir, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende konuşan Prof. Dr. A. Saim Kılavuz,

“Dün güne güzel bir haberle başladık. Azerbaycan’ın ilim, sanat ve kültür başkenti Şuşa’nın Ermenistan işgalinden kurtuluşunun mutluluğunu yaşıyoruz. Aynı zamanda bugün yani 9 Kasımda Azerbaycan’ın Devlet Bayrak Günü. Şuşa’nın kurtuluşunun Bayrak günü ile arka arkaya gelmesinde hüsn-i tesadüf ve tevafuk çıkarmak gerekliliğini vurgulamak isterim.

28 sene önce işgal edilen Karabağ toprağı, aynı döneme denk gelen Bosna’daki kardeşlerimizin maruz kaldığı savaş ve soykırım, güneyimizde karşılaştığımız tablolara baktığımızda bugünkü halimiz hamd ve şükür ile karşılanacak bir tablodur. Bir başka açıdan bakacak olursak Kur’an-ı Kerim’de Cenab-ı Hak bize bir ayetle sesleniyor;

‘Gücünüz yettiğince güç hazırlayın’ Bu güç bilimsel, ekonomik ve toplumsal birlik gücüdür ve dolayısıyla savaş gücüdür. Bugün bir savaştan bir zaferle çıkmanız gerekiyorsa o savaşı kazanacak bilime, teknolojiye ve silah gücüne sahip olmanız gerekir.

Dış ülkelerin desteğine muhtaç olmaksızın, size koyacakları ambargolara göğüs gerebilmek için de iktisadi güce sahip olmanız gerekir. Azerbaycan 1992 yılında Ermenistan ve yandaşları karşısında bilim, ekonomi ve toplumsal birlik gücüne henüz sahip olamadığı için muvaffak olamadı. Bugün Azerbaycan hem ekonomik hem de savunmada belirli bir güce erişti.

Yeni neslin bilime ilgisi ve başta Türkiye olmak üzere Türk dünyası ile geliştirdiği sıkı ilişkiler nedeniyle oluşturduğu birlik beraberlik Cenab-ı Hakk’ın o emrinin sonucunu bize gösteriyor. Dün Şuşa bunlar sayesinde işgalden kurtarıldı ve inşallah yarın da diğer şehirlerimiz için bu müjdeler gelmeye devam edecek” dedi.