Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
22.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Suudi Arabistan Kralı'ndan Ramazan ayı açıklaması

Dünya , 15 Nisan 2021 Perşembe, 10:38

Ramazan ayı süresince belirli sayıda ziyaretçinin alınacağı Mescid-i Haram'a "izinli giriş" uygulamasına riayet etmeyenlere para cezası uygulanacağını açıklayan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülke genelinde ibadet edenlerin rahatı ve güvenliği için büyük çaba verileneceğini açıkladı.

Suudi Arabistan Kralı'ndan Ramazan ayı açıklaması

Dünya genelinde koronavirüsle (Covid-19) mücadele devam ediyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, çevrimiçi olarak katıldığı haftalık kabine toplantısında kutsal Ramazan ayı boyunca alınacak önemler konusunda yetkililer ile görüştü. Kral Selman, koronavirüs salgını gölgesinde süren Ramazan ayı boyunca ibadet edenlerin rahatı ve güvenliği için büyük çaba verileceğini ifade ederek, ülkedeki önlemlerin yerel ve uluslararası gelişmeler çerçevesinde alındığının altını çizdi. Kral ayrıca, Ramazan ayının güvenli bir şekilde geçmesi için önlemlerin alınması gerektiğini vurgularken, toplantı sırasında bütün Müslüman ülkelere iyi dileklerini ve dualarını iletti.

Öte yandan, Suudi Arabistan İki Kutsal Cami İşleri Genel Başkanı Şeyh Abdul Rahman Al Sudais, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz'in onayıyla Covid-19 salgını karşı bir önlem olarak Ramazan ayında Mekke'de bulunan Mescid-i Haram'da, Medine'de bulunan Mescid-i Nebevi dahil olmak üzere ülkede teravih namazlarının 20 rekat yerine 10 rekat olarak kılınacağını duyurmuştu.

RAMAZAN SÜRECİNCE GİRİŞLER İZİN BELGESİYLE YAPILACAK

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, 6 Nisan'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan yeni kararları açıklamıştı. Bu kapsamda, Mescid-i Haram'a ramazan boyunca günlük ziyaretçi sayısı umre için 50 bin, namaz kılanlar için de 100 bin kişi kapasitesinde olacağı belirtilmişti.

Ayrıca, ramazan ayının ilk gününden itibaren umre yapmak veya namaz kılmak için Mescid-i Haram'ı ziyaret edecek kişilerin Kovid-19 aşısı yaptırmış olması ve hükümetin salgın önlemleri kapsamında geliştirdiği "Tawakkalna" ile "Eatmarna" isimli elektronik uygulamalarından gerekli izin belgesini alması gerektiği kaydedilmişti.

UMRE ZİYARETÇİLERİ İÇİN AŞAMALI NORMALLEŞME SÜRECİ

Geçen yıl salgın nedeniyle Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi'de teravih namazları cemaatsiz kılınmıştı. Suudi Arabistan, Kovid-19 önlemleri kapsamında verilen yaklaşık 5 aylık aranın ardından 4 Ekim 2020'de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini yeniden başlatmıştı.

Kasım 2020'nin başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağı belirtilmişti.