Bursa
Parçalı Bulutlu
9.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"Tağşiş gıdalara cezalar caydırıcı olmalı"

Gündem , 16 Eylül 2020 Çarşamba, 18:08

Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi geçen dönem başkanı Lale Yıldız: Tüketiciler gördükleri her türlü uygunsuzluğu Tarım ve Orman Bakanlığı' nın  ALO 174 GIDA HATTINA ihbar edebilirler.

"Tağşiş gıdalara cezalar caydırıcı olmalı"
Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi geçen dönem Başkanı Lale Yıldız, Life Bursa’ya röportaj verdi… Yıldız, Tarım ve Orman Bakanlığının gıdada taklit ve tağşiş yapan işletmeleri ifşa ettiği son listede, aynı uygunsuzluğu daha önce de yapan firmalar bulunduğunu belirterek, cezaların caydırıcı hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı belli dönemlerde üretimlerinde hileye başvuran firmaları ifşa ediyor. Bugün yayınlanan son ifşa listesinde 91 firmaya ait 113 üründe hile bulunduğunu açıkladı.…

Ülkemizde 700 binden fazla gıda işletmesi var; bunların bir kısmı üretim yerleri, bir kısmı toplu tüketim bir kısmı da satış noktası. Ve 700 binden fazla işletmeyi denetleyen gıda denetçisi sayısı 7 bin civarında… Bu rakamlarla, ne yazık ki bu denetimlerin niteliği ve niceliğinin yeterli olduğunu söylemek mümkün değil. Tarım İl Müdürlüklerindeki gıda denetçisi meslektaşlarımızın son derece fedakarca çalıştıklarını biliyoruz. Ve geçmişe göre ülkemizin bugün geldiği noktanın görece olarak daha iyi olduğunu elbette söylemeliyiz. Öte yandan yeterli olmadığının da altını çizmeliyiz. Resmi veriler ve bu ifşa listesine giren firmalar, denetimlerin çok daha sık ve etkin yapılması gerektiğini gösteriyor bize. Bakanlığın daha çok gıda denetçisi, daha çok gıda mühendisi istihdam etmesi gerekiyor.

 İFŞA LİSTESİNE KONU OLAN FİRMALAR HANGİ HİLELERİ YAPIYOR?
İfşa listesine baktığınızda alkollü-alkolsüz içecekten, baharata, çikolatadan, bitkisel çaylara birçok başlık altında hileli üretim yapan firmalar var. Özellikle süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri ve zeytinyağı konusunda taklit ve tağşişin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Süt ürünlerinde, bitkisel yağ karıştırıldığını, et ürünlerinde kırmızı ete ,kanatlı eti, domuz eti, at eti karıştırıldığını, zeytinyağında da farklı tohum yağlarının karıştırıldığını görüyoruz. Listede yer alan bazı ürünlerde de ilaç etken maddesi kullanıldığı tespit edilmiş.

Tüketiciler, hileli bir ürünü içine neler karıştırıldığını bilmeden satın aldığı için hem maddi olarak kayba uğruyor hem de sağlık açısından risk taşıyor. O sebeple taklit ve tağşişe tevessül eden kişiler/firmalar mutlaka caydırıcı cezalara tabi tutulmalı.

CAYDIRICI OLMASI İÇİN NELER YAPILMALI?
Bu yola başvuranlar ticari olarak çok iyi kazançlar elde ediyorlar. Yakalandıklarında ödedikleri cezalar ise ne yazık ki caydırıcı değil. Taklit ve tağşişi engellemek, şu anki mevzuatın uyguladığı maddi cezalarla mümkün görünmüyor. İnsan sağlığıyla bu şekilde kolayca oynayabilen kişiler ticaretten men edilmeli ve hapis cezası gelmeli. Sevindirici bir gelişmedir ki bu iki konu da Bakanlığın gündeminde. Umarız ki en kısa zamanda yasalaşır ve hem toplumun güvenilir gıdaya erişmesindeki bir engel ortadan kalkar hemde gıda üretiminde işini doğru şekilde yapanlarla, hileye başvuranlar arasındaki haksız rekabetin önüne geçilmiş olur.

Gıda sektöründe %50'ye varan kayıt dışılık söz konusu. Bakanlık, kayıtlı olan 700 bin işletmeyi denetleyebiliyor ancak hiç bir kaydı olmayan, merdiven altı tabir edilen üreticiler de var. Böyle kayıt dışı işletmelerde üretilen gıdaların denetlenmesi de mümkün değil haliyle. Ve asıl halk sağlığını tehdit eden, gıda güvenliğinden uzak üretimler buralarda yapılıyor. Etiketinde Bakanlığın kayıtlı/onaylı işletme numarası bulunmayan, açıkta satılan bu tip ürünler sağlık açısından risk taşımaktadır.