Bursa
Çok Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tahtamız neden açılmadı

Spor , 06 Ekim 2020 Salı, 11:35

Bursaspor’un transfer tahtası maalesef açılamadı.

Tahtamız neden açılmadı
Bunun nedenlerini sıralamaya kalksam inanın roman olur.

Hangisinden başlayayım.

Öncelik borcun sıfırlandığı ve Süper Lig şampiyonluğunun geldiği merhum başkan İbrahim Yazıcı’dan sonra gelen tüm başkanlar, sorumsuzluk duymadan büyük harcamalar yaparak kulübün sıfır olan borcunu bugünkü 500 Milyon TL’ye el birliği ile yükselttiler.

Hatta Recep Bölükbaşı ve Ali Ay yönetimlerini genel kurullar ibra etmedi.

Bu yönetimler mahkemelik oldu. Mahkemelik oldu da ne oldu diyecek olursanız, seçilen yönetimler bu mahkemeleri takip etmeme hatasına düşerek adeta yapılan suçlamalara ortak oldular.

Son Başkan Ali Ay.

Önce pilot takım Yeşil Bursa’yı düşürdü. Büyük emeklerle kurulan 1. Lig’de mücadele veren Bursaspor Kadın Voleybol takımını kapattı. Ve tüm emekleri heba etti.

Hatta giderken kulübün tüm gelir getirecek olan arsalarını da alacaklarına karşılık üzerine geçirmişti.

Kongre öncesi Erkan Kamat aday olmasın, yeniden Ali Ay başkan olsun diye girişimlerde bulundular.

Ali Ay’ın avukatı Bursa’nın ünlü avukatlarından birisi.

Şimdilerde ise İstanbul’da görev yapıyor. TFF’yi ise çok iyi tanıyor. Orada da görev alıp, Bursaspor’un büyük ceza almasını sağlamıştı Beşiktaş olaylarında. Hala unutmadım.

Hatta Bursaspor’da da yöneticilik yaptı.

Ancak kulübe nefes aldırtmamak için öyle hamleler yapmış ki, son iki yılda hem Mesut Mestan, hem de Erkan Kamat dönemindeki bütün gelirler, TFF’den direkt olarak hacize gidiyor.

Yani Ali Ay’ın hesabına gidiyor. Genel kurulda aklanmayan ve hesapları ibra edilmeyen başkana.

Böyle olunca elbette transfer tahtası açılamıyor. Açılamaz da. Açılması içinde siyasi destek gerek. O da maalesef yok.

Dün öğleden sonra başkan Erkan Kamat ile görüştüm. Sözleri çok ilginçti. Sizlere de aktarayım. Yoksa sosyal medyada inanılmaz yorumlar okuyunca ben Bursaspor adına çok üzülüyorum.

Erkan Kamat, “Kulübün bütün gelir kaynakları, direkt olarak hacizlere gidiyor. Yani ne yayın gelirleri, ne de başka kaynaklardan kulübümüze hiç nakit girişi olmuyor. Sadece sponsorlardan alınanlar ile kulübü döndürme gayretindeyiz” deyince, aklıma İbrahim Yazıcı’nın kulüp için açtırmış olduğu ikinci hesap gelmişti.

Kamat’a onu sorduğum vakit, “Öyle hesap nasıl açayım. Hatırlasana. İbrahim Yazıcı o hesap nedeniyle şikayet üzerine mahkemede yargılanıp hapse gönderilmedi mi?” deyince sustum.

Eski yönetimlerin futbolculara ödemediği 27 milyon, UEFA ve FIFA’daki dosyalar için ise 47 Milyon TL gerekiyor. Yani tahtanın açılması, puan silme cezalarının gelmemesi için Bursaspor’a nakit olarak çok büyük para gerek.

Yani bu miktarı hiçbir yönetim kurulu karşılayamaz.

Ancak siyasi destek olmadan bu borçlar kapanmazdı. Kapanamadı da.

Keşke Ali Ay başkan olsun diyenler, Bursaspor’a hiç destek olmayan siyası partilerin önüne giderek (ayırım yapmadan hepsine) Bursaspor adına protesto etselerdi.

Onu da yapmadılar.

Yaparlar mıydı?

Elbette yapmazlardı. Yapmadılar da.