Bursa
Çok Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Taksiler ‘Şiddeti frenliyoruz’ dedi

Bursa , 19 Kasım 2020 Perşembe, 13:08

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası işbirliği ve Heinrich Böll Stiftung desteğiyle Mart ayında başladığı ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesinin kapanış toplantısını gerçekleştirdi. Proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimler, durak ziyaretlerine dair bilgilerin aktarıldığı toplantıda proje sonucunda hazırlanan kısa film katılımcılara sunuldu. Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası işbirliği ile başlayan ve Bursa merkez ile merkez ilçelere ulaşan projeye Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Oda’sının da katılmasıyla proje yaygınlaştı.

Taksiler ‘Şiddeti frenliyoruz’ dedi
Türkiye’de ilk kez uygulanan projenin Almira Otel’de gerçekleşen Kapanışına; Bursa Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hasan Topçu, Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Hikmet İlhan ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler’in yanı sıra; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Yılmaz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Oya Demirel, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Füsun Serim, Oda ve dernek Yönetim Kurulu üyeleri ve basın mensupları katıldı. 

“Bursa Türkiye’ye örnek oldu. Farkındalık diğer illerde devam edecek”

Etkinlikte konuşan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler, kadına yönelik şiddetin yasalara rağmen günden güne artmakta olduğuna dikkat çekti. 2020 yılı Ekim sonu itibariyle sadece haberlere yansıyan verilere göre 229 kadın cinsiyetinden dolayı eşleri, sevgilileri ve yakınları olan erkekler tarafından yaşamlarını kaybettiklerini belirten Üzümcüler, “Mor Salkım Derneği 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezinden hizmet alan şiddete maruz kalan kadınlar ile görüşmeleri sonucunda kadınların şiddet ortamından uzaklaşma durumunda özellikle gece taksi kullandıklarını tespit etmiştir.Ayrıca taksi şoförlerinin, Mor Salkım ile paylaşımlarında araçlarına şiddet gören bir kadın bindiğinde nereye götürüleceği ve ne yapabileceklerine dair bilgi eksiklikleri olduğundan kaygılandıkları tespit edilmiş ve projenin oluşturulmasına karar verilmiştir” dedi. Üzümcüler, Türkiye’nin birçok ilinde talep geldiğinin ve hedeflerinin projeyi yaygınlaştırmak olduğunu belirtti.Proje hakkında bilgilendirme gerçekleştiren Yönetim Kurulu Üyesi Burcu Üzümcüler ‘Şiddeti Frenliyoruz’ projesi sürecini aktaran sunum yanısıra proje sonucu oluşturulan kısa film gösterimi gerçekleştirdi. Proje kapsamında Bursa ilinde Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası, Mudanya Şoförler ve Otomobilciler odası ile Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer ve Mudanya ilçelerinde bilgilendirme, broşür, şiddet hattı yayınlanan sticker ile toplam 34 taksi durağına ulaşıldığını, şiddeti frenliyoruz manifestoların 18 durakta yer aldığını ayrıca  yüz yüze eğitim/durak ziyaretleri, uygulanan anketler ile Bursa ilinde 1.390 şoför  ve 509 taksi aracına ulaştıklarını belirtti. Projede hedeflenen  durak ve şoför sayısının çok üzerine şoförler odası ve yönetim desteği ile ulaştıklarını belirtti ve işbirliği için teşekkür etti.

Kapanış toplantısına katılan Bursa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hasan Topçu, Mudanya Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hikmet İlhan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Yılmaz konuşma yaptı. Konuşmalar sonrasında projeye destek veren kurum ve ekiplere teşekkür plaketi takdim edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=la9xrPULxW8&feature=youtu.be