Bursa
Parçalı Bulutlu
12.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tam kapanmada tekel bayileri kapalı olacak

Gündem , 28 Nisan 2021 Çarşamba, 10:11

İçişleri Bakanı Soylu, tekel bayilerinin tam kapanmada kapalı olacağını açıkladı. "Haksız rekabet" gerekçesiyle, zincir market veya bakkallarda da içki satışı yapılmayacağı öğrenildi. Vatandaşlar ise sosyal medyadan yasağa tepki gösterdi

Tam kapanmada tekel bayileri kapalı olacak

Cumhurbaşkanlığı kabinesinde alınan 17 günlük tam kapanma kararı üzerine İçişleri Bakanlığı'nın tam kapanma tedbirlerine ilişkin 81 il valiliğine gönderdiği genelge "alkol satışı yasağı" tartışmasına yol açtı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tekel bayilerinin bu süreçte kapalı olacağını açıkladı. Tekel bayileri kapalı olacağı için "haksız rekabet" gerekçesiyle, zincir market veya bakallarda da içki satışı yapılmayacağı öğrenildi.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde uygulanan alkol satış yasağı, "tam kapanma" kararının ardından yeniden gündeme geldi. İçişleri Bakanlığı'nın "tam kapanma tedbirleri" genelgesinde, tekel bayileri ve alkol satışına dair bir madde yer almadı. Ancak, 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasındaki tam kapanma süresince, zincir marketlerde, bakkallarda ve tekel bayilerinde alkollü içki satışı yapılmayacağı ileri sürüldü. Daha önceki uygulamalarda, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu saatlerde alkol satışı yasaklanmıştı. Edinilen bilgiye göre, bu uygulama devam edecek ve 17 günlük tam kapanma sürecinde de, zincir market, süpermarket, market, bakkal ve tekel bayilerinde alkol satışı yapılmayacak. İçişleri Bakanlığı, internet sitesinde yayınlanacak "Sıkça Sorulan Sorular" bölümüyle, bu konuya netlik getirecek.

Soylu: İstisna dışı

Bakan Soylu, tam kapanma tedbirlerine ilişkin bakanlıkta yaptığı toplantıda, tekel bayilerin bu süreçte açık olup olmayacağıyla ilgili, "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil" dedi.

Marketlerde uyarı

Dün itibarıyla ilgili işletmelere, "tam kapanma" süresince alkol satışının yasaklanması ile ilgili herhangi bir tebliğname gönderilmezken, bazı yetkililerin daha önceki uygulamayı örnek göstererek, içki satışı yapılamayacağını ifade ettiği öğrenildi. İçki satışı yapan bazı dükkan sahiplerinin karakolları aradığı ve "kapanma süresince içki satışı yapılmayacak" yanıtı aldığı dile getirildi. Bazı marketler ise, alkol satışının yapıldığı reyonlara şimdiden uyarı yazısı asarak, 17 günlük sürede içki satışının yasaklandığını duyurdu.

'Alkolüme dokunma'

Alkol satışı yasağı tartışması sosyal medyada da gündem oldu. Twitter'da "Alkolüme dokunma" etiketi, Türkiye gündeminin ilk sırasına yerleşti. Tekel bayilerinin önünde de yoğunluk oluştu.

En yakın camiye gidilebilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 81 il valisiyle telekonferans yöntemiyle yaptığı toplantıda tam kapanmanın detaylarını açıkladı. Soylu, cenaze törenleriyle ilgili geçmiş uygulamalara değinerek, bu dönemde cenazenin birinci derecede yakınlarına 10 kişiye kadar otomatik olarak izin verileceğini bildirdi. Muhtarların da muafiyet sahibi olduklarını ifade eden Soylu, camide ibadet konusuna da değinerek, "Kişiler, nasıl mahallindeki markete gidebilecekse mahallindeki camilere gidip namaz kılma imkanına sahipler" dedi. Noterlerin nöbetçi noter bırakacaklarını bildiren Soylu, bankalarda emekli maaşı ödemelerinin nasıl yapılacağı konusunun ise birkaç gün içinde değerlendirilip, duyurulacağını bildirdi. Soylu, hasta bakıcıların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacağını söyledi.