Bursa
Çok Bulutlu
12.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

'Tansiyonum çıktı öldürdüm' dedi müebbet yedi

Asayiş , 22 Şubat 2021 Pazartesi, 16:13

İstinaf Mahkemesi, Fatma Şengül'ün katiline 'haksız tahrik indirimi' ile verilen 18 yıllık hapis cezasını bozdu.

'Tansiyonum çıktı öldürdüm' dedi müebbet yedi

"Kasten öldürme" suçundan müebbet verdi. Karar sonrası gözyaşlarına boğulan Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül, "En ağır cezayı da alsa ben bir daha annemin kokusunu duyamayacağım. Bir daha asla anneme sarılamayacağım" dedi.

Maltepe'de 30 Mart 2019 günü işe gitmek için evinden çıkan Fatma Şengül'ü silahla vurarak öldürülen Zeynel Akbaş, Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Dosya İstinaf Mahkemesi'ne taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Zeynel Akbaş Kartal Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, Fatma Şengül'ün ailesi ve taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

"SENİN İĞRENÇ SURATINI GÖRMEK İSTEMİYORUM"

Duruşmada sanık Zeynel Akba savunmasında şunları söyledi:
"Maktulle aynı işyerinde çalışıyorduk ancak pek geçinemiyorduk. Bana hakaret içerikli sözleri oluyordu. Olay günü minibüsten indim. Tesadüfen maktulle karşılaştık. Kendisine 'günaydın' dedim. Ancak o bana 'Senin iğrenç suratını görmek istemiyorum' dedi. Ben de, 'Bana bu hakareti yapmayacaktın' deyip üzerimde bulunan tabancayı çıkartarak maktuleye ateş ettim. Daha sonra yaptığımdan pişman oldum. Silahı taşımamın nedeni yaşadığım yerin tekin olmamasından kaynaklanmaktadır. Ben geçimsiz bir insan değilim. Uzun zamandır aynı mahallede oturuyorum. Evliyim, 2 çocuğum var. Hiç kimseyle bir münakaşam olmamıştır."

"ANNEMİ PLANLAYARAK ÖLDÜRDÜ"

Bunun üzerine söz alan Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül şöyle konuştu:
"Sanık eylemi planlamış ve annemi öldürmüştür. Savunmaları kendini cezadan kurtarmaya yöneliktir" diyerek sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi. Fatma Şengül'ün oğlu ise Koray Şengül ise, "Annem böyle bir durumu hak etmedi. Sanıktan şikayetçiyiz. İndirimsiz bir şekilde cezalandırılmasını istiyoruz."

"TEREDDÜT ETMEDEN VURDU"

Ailenin avukatı Aylin Mert, "Sanık bilinmeyen bir sebeple cinsiyet ayrımcılığı da yaparak maktulün evinin önüne giderek onun işe gidiş saatini beklemiş, yanına öldürmek için kullandığı tabancayı alarak evinden çıktığında hiç bir tereddüt etmeden eylemini gerçekleştirmiştir" diyerek maktulden sanığa yönelen herhangi bir haksız davranışın söz konusu olmadığını belirtti" diye konuştu.

"TANSİYONUM VAR İSTEMSİZ YAPTIM"

Son savunması ve son sözü sorulan Zeynel Akbaş, "Planlı bir eylem değildi. Hipertansiyon hastalığımdan dolayı eylemi istemsiz olarak gerçekleştirdim. Pişmanım, üzgünüm" dedi.

TAHRİK YOK

Davayı karara bağlayan Ceza Dairesi, sanık Zeynel Akbaş hakkında yerel mahkeme tarafından "haksız tahrik altında kasten öldürme" suçundan verilen 18 yıllık hapis cezasını kaldırdı. Daire, Fatma Şengül'den sanığa yönelen herhangi bir haksız davranışın bulunmadığı gerekçesiyle haksız tahrik hükümlerinin uygulanmasının usul ve yasaya aykırı olduğunu kaydederek, Zeynel Akbaş'ı "kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı.

ÜYE HAKİM DAHA AĞIR CEZA İSTEDİ

Öte yandan üye hakim karara muhalefet şerhi koydu. Muhalefet şerhinde, olay günü sanığın daha önceden temin ettiği silah ile maktulün evinin önüne geldiği, çıkışını beklediği ve maktul evden çıktıktan sonra yanına giderek 4 el ateş ederek öldürdüğü belirtilerek, sanığın 'tasarlayarak öldürme' suçundan cezalandırılması istendi.

"BEN BİR DAHA ANNEME SARILAMAYACAĞIM"

Kararı duyan Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül gözyaşlarına boğuldu. Şengül şöyle konuştu:
"Müebbet hapis cezası aldı. Verilen 18 yıla karşı biz çok büyük bir mücadele verdik kadınlarla birlikte. Öncelikle buraya gelen emek veren bütün kadınlara, sivil toplum kuruluşlarına, bütün milletvekillerine, destek veren sanatçılara çok teşekkür ediyorum. Başardık, müebbet aldı. Tabi gönül isterdi ki ağırlaştırılmış müebbet olsun. Yani en ağır cezayla da yargılansa ben bir daha annemin kokusunu duyamayacağım. Bir daha asla anneme sarılamayacağım. Bir nebze de olsun içimizi rahatlattı bu ceza. Davanın Yargıtay yolu açık, karşı tarafın avukatı ve biz de Yargıtay'a başvuracağız ama müebbet hapis cezası alması bütün kadınlar olarak hepimizin içini rahatlattı. Ben anneme çiçekler aldım, buradan çıkıp mezarına gideceğim" dedi. Şengül ailesinin avukatı Aylin Mert ise, "Bugün göreceli iyi bir haberle karşınızdayız. İstinaf Mahkemesi, ilk derece mahkemesinin vermiş olduğu haksız tahrik indirimini kaldırdı. Mahkeme, sanığın indirimsiz bir şekilde cezalandırılmasına karar verdi. Bu bizlerin bu alanda bulunan kadınların, bu alanda bulunamayıp yüreğinin mücadelesinin bizimle olduğunu bildiğimiz kadınların mücadelesinin sonucudur."