Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tarih belli oldu: Dünyanın beklediği gelişme

Teknoloji , 23 Mart 2021 Salı, 16:48

NASA, Mars hakkında heyecanlandıran gelişmelere imza atamaya devam ediyor. Hatırlatmak gerekirse 18 Şubat 2021 tarihinde Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance uzay aracını Mars'a başarıyla indiren NASA, Mars için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Mars helikopteri olarak adlandırılan Ingenuity, Mars'ta ilk uçuşu gerçekleştirecek. Bugün Türkiye saatiyle 15'te yaptığı canlı yayın ile olayın detaylarını basına aktaran NASA, yine heyecanlandıran açıklamalara imza attı.

Tarih belli oldu: Dünyanın beklediği gelişme

Mark Thomas Vande Hei emekli bir ABD Ordusu subayı ve Uluslararası Uzay İstasyonunda Keşif 53 ve 54 için uçuş Mühendisi olarak görev yapan NASA astronotu sıfatıyla canlı yayında soruları yanıtladı. Şu anda 54 yaşında olan Mark Vande Hei, Perseverance ve içinde Mars'a kadar giden Ingenuity helikopteri hakkında son gelişmeleri aktardı.

İLK UÇUŞLAR NİSAN AYINDA

Çalışmaların sürdüğünü ve ilk uçuşların nisan ayının ilk haftasından önce geleceğini müjdeleyen Hei, uçuş bölgesinin yapay sınırları, nerede olursa olsun, Ingenuity'nin uçuş testleri sırasında içinde kalması gereken bir arazi bölgesinin olacağını söyledi.

NASA, Dünya'dan 100 kat daha ince bir Mars atmosferi bulunduğunu söylüyor ve bunu hesaba katarak aracın alışık olduğumuz helikopterlerden farklı olduğunu aktarıyor.

85 MİLYON DOLARLIK BİR ARAÇ

Yani bu araç sadece daha güçlü bir oyuncak drone değil. Ingenuity, geçen yaz Dünya'dan kalkış sırasında şiddetli sarsıntılardan, Şubat ayında Mars'ın atmosferinde Perseverance'ın yedi dakikalık iniş sahnesine kadar, Mars'a yapılacak son derece zorlu bir yolculağa dayanacak 85 milyon dolarlık bir araç.

Ingenuity, NASA tarafından paylaşılan son fotoğrafta da gördüğümüz gibi üzerindeki koruyucu kalkandan kurtuldu. Mars yüzeyine indirilecek olan Ingenuity, şu anda katlanmış bir yapıda olduğu için tam anlaşılamıyor.

ARAÇTA 23 ADET YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ KAMERA BULUNUYOR

Aracın bünyesinde tam anlamda 23 adet yüksek çözünürlüklü kamera bulunuyor ve özel delici aletler bulunuyor. Mars'ta canlılığa dair herhangi bir izi arayacak olan Ingenuity, Perseverance ile Mars yüzeyinin üzerini değil altında çalışmalar yapacak.

Mars'tan pek çok görüntü ve ses gönderen gezgin Perseverance, Mars'ın Jezero krateri başta olmak üzere keşif seyahatlerine başladı. Mars'ın yüzeyinden görüntüler gönderen uzay aracı buna ek olarak 16 dakikalık bir ses kaydı da almış ve NASA da bunu SoundCloud hesabı üzerinden paylaşmıştı. İnsanların dikkatini çeken bu ses kaydında ürkütücü bazı sesler de bulunuyordu.

Aracın yer seçimi için fazla kayanın olmadığı ancak zeminin sert olduğu ve navigasyon gibi konum bildirme cihazlarının rahatlıkla çalışacağı bir yer olması planlanıyor. Uygun zemine ek olarak aracın aynı zamanda uçuş noktasına daha öncesinden konuşlandırılması gerekiyor.

Helikopter gezgin aracın içerisinde yer alıyor ve konumu gereği de konuşlandırılması zaman alıyor. Mars helikopteri, gezginden ayrıldıktan sonra güvenli bir mesafeye gidecek ve görevini icra etmeye başlayacak.