Bursa
Çok Bulutlu
15.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tartışma yaratan oylama için oylama yapılacak

Siyaset , 01 Nisan 2021 Perşembe, 14:47

CHP, İYİ Parti ve HDP'in oylarıyla reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin yeniden oylanması için oylama yapılacak.

Tartışma yaratan oylama için oylama yapılacak

CHP, İYİ Parti ve HDP'in oylarıyla reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin yeniden TBMM Genel Kurulu'na getirileceğine dair haberler muhalefeti alarma geçirmişti.

Bir açıklama yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Tartışmaları manipülatif görüyorum. İtiraz üzerine Başkanlık Divanı toplandı. Oylamanın yenilenmesi yönünde karar çıkarsa tekrarlanır" dedi. Teklifin yeniden oylanması için oylama yapılacağı öğrenildi.

Şentop şunları söyledi: Bu TBMM'de ilk kez karşılaşılan bir durum değil. Daha önce de benzer şeylerle karşılaşılmış. İç Tüzük'ün 141. maddesinde "Başkan ile katip üyeler birlikte sayar" diyor. "Aralarında herhangi bir ihtilaf yoksa başkan sonucu açıklar" diyor. Ama bir uyuşmazlık varsa, bu ihtilaf üzerine o zaman elektronik oylamaya geçilmesi gerekiyor. Biz itiraz üzerine toplandık. Sorun olduğunu gördüğümde gereğini yaparım.

CHP, AYM'YE GİDECEK

Bu gelişmeler üzerine bir açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "10 gün içinde eylemli İç Tüzük ihlalinden Anayasa Mahkemesi'ne gideceğiz" dedi.