Bursa
Çok Bulutlu
12.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tartışmalı kürtaj kararı: Ağlama odası

Dünya , 09 Şubat 2021 Salı, 10:17

Kürtajların 1933'ten bu yana yasak olduğu Polonya'dan tartışmalara açık bir öneri geldi. Protestolara sebep olan kürtaj konusuna dair Adalet Bakanlığı'nın hamile kadınlar için 'ağlama odalarının' açılmasını önerdiği öğrenildi.

Tartışmalı kürtaj kararı: Ağlama odası

Geçtiğimiz haftalarda geniş çaplı protesto eylemleri düzenlenmesine neden olan Anayasa Mahkemesinin, fetüsün kusurlu oluştuğu durumlarda yapılan kürtajların da Anayasa'ya aykırı olduğuna dair 22 Ekim'de verdiği kararın gerekçesinde, kürtaja sadece tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa yasal izin verilebileceği belirtilmiş, gerekçede, fetüsün ciddi şekilde kusurlu olması ya da tedavi edilemez şekilde hastalık ihtimalinin bulunmasının doğum öncesi aşamadaki bir kişiyi hayattan mahrum bırakmak için yeterli bir neden olmadığı vurgulanmıştı.

Ülkede bugüne kadar yürürlükte olan kanundan dolayı yıllık yaklaşık 1000 kürtajın yapıldığı belirtilirken bundan böyle sadece tecavüz ve annenin sağlığı risk altındaysa kürtaja yasal izin verilecek.

Polonya Anayasa Mahkemesi bu yakınlarda, hamileliği sona erdirecek nedenler sayısını azaltan bir karar yayınlayarak, doğmamış bebek için ciddi ve geri döndürülemez gelişim bozuklukları maddesini istisna dışı bıraktı.

Mahkemenin kararını binlerce kişi günlerce protesto etmişti.

İSTEDİKLERİ GİBİ AĞLAYABİLİRLER

Polonya Adalet Bakanlığı'nın hamile kadınlar için 'ağlama odalarının' açılmasını önerdiği öğrenildi. Bakanlığın Anayasa Mahkemesi'nin kürtaj yasağı kararının yürürlüğe girmesinin ardından doğum yapacak olan kadınları bu şekilde destekleme kararı verdiği belirtildi.

Girişimin mimarlarına göre hamile kadınlar, açılacak odaları ağlamak için kullanabilecek, odalarda ayrıca psikolojik ve sosyal destek verilmesi de planlanıyor.