Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

'Taş düşebülü, ayı çıkabülü'

Gündem , 01 Şubat 2021 Pazartesi, 23:21

Kastamonu Valiliği tarafından hazırlatılan şehir logosunda 'ayı' figürü kullanıldı. Logonun tanıtım toplantısında, şehir efsanesi haline gelen 'Taş düşebülü, ayı çıkabülü' sözünün logoda işlendiği belirtildi.

'Taş düşebülü, ayı çıkabülü'

Kastamonu Valiliği tarafından hazırlatılan şehir logosunda ayı figürü kullanıldı. Bir firma tarafından hazırlanan "Anadolu'nun yeryüzü cenneti" sloganının yer aldığı logoda orman ve denizi simgeleyen yeşil ve mavi desenler kullanılırken, ayrıca Kastamonu yazısındaki 'ayı' figürü dikkat çekti. Program sunucusu, logonun tanıtımı yapıldığı sırada şehir efsanesi haline gelen 'Taş düşebülü, ayı çıkabülü' sözünün logoda işlenmeye çalışıldığı kaydedildi.
Bir otelde düzenlenen şehir logosunun lansman tanıtım toplantısında konuşan Kastamonu Valisi Avni Çakır, "Şehirlerin kültürel değerleri ve turizm zenginliklerine dikkat çekmek için logo, şehirlerin bilinmesi açısından artık önem arz etmekte. Bu anlamda hem ülke bazında hem de uluslararası arenada pazarlama çalışmaları açısından da logo çalışmaları çok önem arz etmekte. Bu amaçla şehirlerin kendisine has bütün güzelliklerini yansıtan bir logo belirlenmesi ihtiyacı da üst seviyede kendisini göstermekte. Kastamonu'da bahsedilen her türlü özelliklerin zengin olmasından dolayı, yani yaylasından kayak merkezine, kanyonundan milli parklarına, tarihi kültürel mekanlarına, gastronomideki özelliklerinden dolayı şehir logosunun belirlenmesi çok zorlu bir hadiseydi. Bunları da zaten bizler bu süreçte yaşadık. Bundan dolayı da profesyonel bir firmadan yardım alma ihtiyacı hissettik. Elbette ki bu süreç uzun ve meşakkatli bir süreç. Herkesin buraya katkı sağlamasını, Kastamonu halkının fikirlerini almayı isterdik ama şehrimizin bu konudaki müthiş zenginliklerinden dolayı çok geniş katılımlar mümkün olmamış ve zamanla bir karar doğrultusunda oluşturulan komisyon doğrultusunda böyle bir çalışma ortaya çıkmıştır. Bizler de ortaya çıkan komisyon doğrultusunda ittifakla ilimizin tanıtımına ve ruhuna uygun olduğuna kanaat kılarak sizlerin beğenisine sunduk" dedi.