Bursa
Çok Bulutlu
18.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Taşı doğal güzelliğine kavuşturuyor

Yaşam , 20 Ekim 2020 Salı, 14:41

Denizli’de doğadaki taşlara merak salan Hazım Bozca, kent genelindeki dağ ve tepeleri gezerek topladığı taşları birbirinden güzel takılara dönüştürüyor.

Taşı doğal güzelliğine kavuşturuyor
Denizli’de yaşayan 46 yaşındaki Hazım Bozca internet üzerinde doğal taşlardan satışa sunulan kolye ve bileklikleri görmesi üzerine merak saldı. Bir süre konu üzerine araştırma yapan Bozca, daha sonra bu mesleğe başlama kararı aldı. Denizli genelinde dağlarda taş toplayan Bozca, önce türlerini daha sonra bu taşlardan neler yapabileceğini araştırdı. İnsanların umursamadığı taşları kendi atölyesinde işleyen Bozca, önce topladığı taşları türlerine göre ayırıyor. Daha sonra taşların üzerine çizdiği şekillere göre kesiyor ve ardından zımparadan geçiriyor. Atölyede Bozca’nın elinden geçen taşlar, ilk bakışta basit bir taş parçası olarak görünse de uygulanan işlemlerin ardından göz alıcı güzelliklere kavuşuyor. Daha sonra bu taşları kolye ve ya bileklik yaparak satışa sunuyor.

[caption id="attachment_44422" align="alignnone" width="1200"] DENİZLİ'DE DOĞADAKİ TAŞLARA MERAK SALAN HAZIM BOZCA, KENT GENELİNDEKİ DAĞ VE TEPELERİ GEZEREK TOPLADIĞI TAŞLARI BİRBİRİNDEN GÜZEL TAKILARA DÖNÜŞTÜRÜYOR. (EREN ELYESA POLAT - FADIL PİŞKİN/DENİZLİ-İHA)
Denizli'de doğadaki taşlara merak salan Hazım Bozca, kent genelindeki dağ ve tepeleri gezerek topladığı taşları birbirinden güzel takılara dönüştürüyor.[/caption]

Türkiye genelinden taş getirtiyor
Denizli’de belirli türde taşların bulunduğunu belirten Hazım Bozca, “Taşları Aydın Çine, Denizli, afyon dağlarından topluyoruz. Bulamadıklarımızı Erzurum, Bursa ve Balıkesir’den getiriyoruz. Genel olarak Denizli ve Aydın Bölgesine kendimiz gidiyoruz. Gidemediğimiz yerlere getirttiriyoruz. Genelde taşları tanıyoruz ama tanımadığımız taşları olduğunda kestikten sonra anlıyoruz. Bu taşları çevre biliyor. Şifa taşı, kolye, takı olarak alanlar var” dedi.

[caption id="attachment_44421" align="alignnone" width="720"] DENİZLİ'DE DOĞADAKİ TAŞLARA MERAK SALAN HAZIM BOZCA, KENT GENELİNDEKİ DAĞ VE TEPELERİ GEZEREK TOPLADIĞI TAŞLARI BİRBİRİNDEN GÜZEL TAKILARA DÖNÜŞTÜRÜYOR (EREN ELYESA POLAT - FADIL PİŞKİN/DENİZLİ-İHA)
Denizli'de doğadaki taşlara merak salan Hazım Bozca, kent genelindeki dağ ve tepeleri gezerek topladığı taşları birbirinden güzel takılara dönüştürüyor.[/caption]