Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tayfun Carli "Aşı olmadan salgın hastalık önlenemez"

Sağlık , 25 Ağustos 2020 Salı, 09:40

Uludağ Üniversitesi mikrobiyoloji profesörü Tayfun Carli'dan önemli aşı açıklaması

Tayfun Carli "Aşı olmadan salgın hastalık önlenemez"
Yaptığı açıklamada:

Bildiğiniz gibi COVID-19 hastalığından korunmada kullanılacak bazı aşı çalışmalarının faz 3 denen, geniş insan gruplarında denendiği bir safhaya geldik. Bu aşılardan biri de BioNtech/Pfizer firmasının Almanya'da ürettiği aşı.

AŞININ DENENDİĞİ İNSANLAR BAĞIŞIKLIK  KAZANIR

Bu çalışmanın sanırım faz 3 çalışması için Türkiye'ye başvuru yapılmış. Faz 3 safhasına gelen aşılar enfeksiyonun belli bir yaygınlığın üstünde olduğu düşünülen ve/veya bilinen ülkelerde denenmesi gerekir. Böyle faz 3 safhasına gelmiş aşılar, insanlarda zararsızlığı onaylanmış aşılardır.

Bu zararsızlık testleri faz 1 ve 2 de tamamlanır. Sonra da ilgili bakanlıklardan onay alır. Böyle aşıların faz 3 çalışması ile denendiği ülkelerde avantajdan bahsedilebilir:

Aşının denendiği insanlar bağışıklanmış olur ve bu ülkelere aşı markete çıktığında sipariş verme önceliği tanınır.

Bu bilgiler ışığı altında, bizim ülkemizde faz 3 safhası denenmesi için müracaat eden aşı firmasının bizi denek olarak kullanacağı savı ve bunu speküle eden yazı ve görüşler tamamen bilimsellik dışıdır ve siyasidir.

Aşıların deneme safhalarında  insanların onayı olmadan kullanım olanağı ve olasılığı olmayacağını da belirtmek istiyorum.

Biontech firmasının sahibi bir Türk. Bu bizim avantajımıza bir durumdur. Türk olmasa belki de zaten bu aşının faz 3 denemesini hükümetimize önermezdi .

Bu konuda Sağlık bakanlığının dediklerini yapıp aşıyı bekleyeceğiz. Başka çare yok. Maskenizi burnunuzu da içine alacak şekilde takın. Birbirinizden uzak durun. Ellerinizi tanımlanan hijyenik prosedürlerle sık sık yıkayıp dezenfekte edin. Evinizde daha çok oturun. Aşıyı bekleyin...

AŞI OLMADAN SALGIN ÖNLENEMEZ

Ne olur Yalvarıyorum. Doktorlarımız ve sağlık personeli için yalvarıyorum. Salgını ciddiye alın. Bir şey yokmuş gibi yaşamayın lütfen.

Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Ve bu dönemde COVID-19 ile ilgili çöp bilgiler havada uçuşuyor. Aşı olmadan salgın hastalık önlenemez. Bunu bilin. Bu salgın enfeksiyon kontrolünün en temel bilgisidir.