Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tekstilin girişimcilik platformu başvuruları bekliyor

Bursa , 13 Eylül 2021 Pazartesi, 11:58

TEKSTİL ve konfeksiyon sektörünün girişimcilik platformu 'TechXtile Start-Up Challenge' bu yıl yeniliklerle üçüncü düzenleniyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) sektörde inovasyon kültürünü oluşturmak ve yeni girişimleri sektöre kazandırmak amacıyla başlattığı proje kapsamında girişimciler ve girişimci adayları 13 Eylül 2021 tarihinden itibaren projeleri ile başvuru yapabilecekler. Girişimcilerin son başvuru tarihi ise 24 Ekim olarak belirlendi.

Tekstilin girişimcilik platformu başvuruları bekliyor

Ülkemizin birçok yeteneği barındırdığına inandıklarını belirten UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "Amacımız tekstil ve hazır giyim alanındaki katma değer yaratabilecek fikirleri desteklemek. Girişimlerin potansiyel müşterilere ulaşabilmesinin önünü açmak. Teknoloji ve metotların üretime dahil edilmesi, yenilikçi ürünler tasarlanması, üniversite-sanayi iş birliğinin güçlendirilmesi ve tekstil alanında ihracatta katma değerin artırılmasını desteklemek" dedi TechXtile Start-Up Challenge'a 18 yaşını doldurmuş herkesin başvurabilmesini mümkün kıldıklarını kaydeden Engin. "Vereceğimiz eğitimlerle kendisini geliştirmek isteyen, projesini melek yatırımcılar ve Start-Up geliştiricileri ile buluşturmayı amaçlayan ve geleceğini planlama hedefi olan tüm girişimcilerimizi bekliyoruz" diye konuştu.

AR-GE PROJE PAZARI, GİRİŞİMCİLİK PLATFORMUNA DÖNÜŞTÜ

UTİB tarafından tekstil sektöründe 2009 yılında başlatılan ve 10 yıl boyunca 251 projenin iş birliğine dönüşmesine yol açan Ar-Ge Proje Pazarı, 2019 yılında TechXtile Start-Up Challenge adını aldı. Bu süreci "Bursa'da tekstil ve hazır giyim sektörüne yönelik bir girişimcilik ekosistemi oluşturmayı hedefledik" diye açıklayan UTİB Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "2019 ve 2020 yılında TechXtile Start-Up Challenge adıyla sürdürdüğümüz programımız, Türkiye'nin tekstil sektörü odağındaki en önemli girişimcilik yarışması oldu. Pandemiye rağmen geçen yıl rekor bir artışla 174 projenin yarıştığı programımıza, kadın girişimcilerimizin yoğun katılım göstermesi ile de dikkat çekti.

Sürekli yaşayan bir girişimcilik platformu haline gelen programımızı daha etkili kılmak için bu yıl yeni ve büyük bir adım daha attık. Mart ayında gerçekleştirdiğimiz çalıştay sonucunda 2021 yılında girişimcilik ile ilgili tüm faaliyetleri tek çatı altında toplayan bir girişimcilik platformuna dönüşümü sağladık. Paydaşlarımız Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği (UHKİB), Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Arge Merkezi (BUTEKOM) işbirliğiyle yıl boyu sürecek ve birden fazla etkinliği bünyesinde barındıracak 'TechXtile Platform' ile hem bireysel girişimcilerin hem de firmaların girişimcilik yönlerini ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Girişimci adaylarının projelerinin yarıştığı 'Start-Up Challenge'ın yanı sıra, firmaların inovatif çalışmalarını diğer paydaşlar nezdinde sergileyeceği ve yarışacağı 'İnovasyon Ligi', Ekosistemi geliştiren ve ilham veren 'Akıl-Fikir Buluşmaları', kıymetli eğitimleri içeren 'Akademi' son alarak da finalistlerin üyeliğiyle sürekli desteklendiği 'Members Club' ile kesintisiz yaşayan, tekstil düzeyinde sürekli özelleşmiş bir girişimcilik platformu haline getirdik" diye konuştu.

AR-GE'YE YATIRIM İHRACAT BİRİM FİYATINI 8 DOLARA ÇIKARDI

Ar-Ge ve İnovasyonun yüksek katma değeri beraberinde getirdiğini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, "Doğrudan ve dolaylı olarak 2 milyonu aşkın kişiye istihdam sağlayan sektörümüz, ev tekstilinde dünyanın dördüncü, tekstilde ise Avrupa'nın üçüncü büyük ihracatçısı konumunda. Üretimde de Avrupa lideriyiz. Her yıl 15 milyonun üzerinde bir dış ticaret fazlası veren örnek ve başta gelen sektörlerden bir tanesiyiz. Kilogram başına ihracat birim fiyatını baktığımızda ise Türkiye ortalaması 1.12 dolar, yine ülke geneli tekstil sektörü 3,Start-Up Challenge 2021 ödülleri; girişimleri henüz fikir aşamasında olan projelerin yarışacağı Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi (Level Up), fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimcilerin yarışacağı Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi (Scale Up) ve Kadın Girişimci Özel Ödülü olmak üzere üç kategoride verilecek. Finale kalan tüm girişimciler, 1 yıl süresince Ventures & Mentors League CEO'su Ufuk ​Batum'un vereceği profesyonel mentorluk desteğinden faydalanabilecek.

Dereceye giren katılımcılara ise çeşitli ödüller verileceği belirtildi.