Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tepki çeken falez ışıklandırma projesi durduruldu

Gündem , 18 Mart 2021 Perşembe, 09:02

Antalya'daki falezlerin ışıklandırılmasına ilişkin proje sosyal medyada tepki çekmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi sözcüsü ve başdanışmanı Dr. Cem Oğuz, falezlerin ışıklandırılma projesinin şimdilik beklemeye alındığını duyurdu.

Tepki çeken falez ışıklandırma projesi durduruldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Karaalioğlu Parkı kıyısından Kaleiçi'ndeki surları ve Tophane Çay Bahçesi alt kısımlarını da içine alarak Kadınyarı'na kadar birinci etap, Yavuz Özcan Parkı ikinci etap ve Atatürk Parkı üçüncü etap olarak toplamda 3.4 kilometrelik falezleri ışıklandıracağını duyurmuştu.

Proje duyurulduktan sonra nesli tehlike altındaki Akdeniz fokları, binlerce yarasa ve diğer kuş türleriyle bölgeye özgü bitki türüne zarar vereceği yönünde tepkilere yol açmıştı. Tepkiler üzerine Başdanışman Dr. Cem Oğuz, dün öğle saatlerinde, falezlere ışıklandırmaprojesinin Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcektarafından beklemeye alındığını açıkladı. "Koruma kurullarından izinler de alınmıştı" diyen Oğuz, "Çevresel etkilerle bağdaştırılıyor ama halkta yanlış bir algı oluştu. Başkanımız bu hassasiyeti kamuoyunda gördü. Dolayısıyla bundan sonraki süreci bekleyeceğiz" açıklamasını yaptı.

Falezlerin milyonlarca yılda oluşan önemli jeolojik özelliği bulunduğunu belirten kuş gözlemcisi biyomühendis Hüseyin Çağlar İnce, Anadolu'nun komple bir Tetis Okyanusu'nun (Milyonlarca yıl önce Anadolu'nun üzerini kaplayan okyanus) altından yükselerek çıkmasının hikayesinin, falezlerde görülebildiğini açıkladı. Belediyelerin yaptığı peyzajın ulaşamadığı ve ekosistemin korunduğu karanlık yüzeyler olan falezlerin kendiliğinden oluşan doğal bir dokusu olduğuna vurgu yapan İnce, falezlerde binlerce yarasanın yaşadığı mağaralar olduğunu söyledi.