Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Tiktok çocuklar için büyük tehlike!

Gündem , 08 Ağustos 2020 Cumartesi, 09:37

Ankara'da Avukat Taha Çalık Tiktok uygulaması için; "Ebeveynlerinden habersiz iletişim kuran ve sosyal medya chatleşmesi gibi düşünülen mevzular aslında o çocuklar için büyük bir tehlike arz ediyor" dedi.

Tiktok çocuklar için büyük tehlike!
ANKARA'da Avukat Taha Çalık, Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulaması Tiktok'un çocuklar üzerindeki etkisini değerlendirdi. Tiktok uygulamasının 1.5 milyara yakın bir aboneye sahip olduğunu söyleyen Çalık, "Türkiye'de 55 milyon civarı bir sosyal medya kullanıcısı var. Bu 55 milyon sosyal medya kullanıcısının içerisinde Tiktok'un 23 milyonu aşkın bir indirilme sayısı var. Bu da 2 kişiden birisinin indirdiği, merak ettiği ya da baktığı anlamına geliyor. Bu uygulamanın kullanıcıların verilerini depolaması problemlerinden ziyade öncelikle dikkat çekilmesi gereken husus toplumsal olarak pedofiliyi canlandırdığıdır" dedi.

SUÇ ÜRETİLMESİ MÜMKÜN

Çalık, Tiktok uygulaması ile Çin'deki merkezde uygulamayı kullananların verilerinin depoladığını belirterek, "Tiktok ile ilgili açılan davada da henüz buna ilişkin bir yalanlama olmadı. Çin hükümetinin doğrudan bu bilgileri temin ettiği söylendi.  Baktığımız Tiktok'ta ilk olarak kullanıcıların konumları 30 saniyede bir merkezle paylaşılabiliyor ve bu depolanıyor. Bunun haricinde galerinize sizin izniniz olmadan girme ve görüntüleme, başka bir bilgisayar üzerinden görüntülenebiliyor. Ayrıca bunların dışında, uygulama kullanılmadığı zaman dahi telefon kamerası ve mikrofonunuza ulaşılabilme imkanı oluyor. En tehlikeli unsur ise sizin izniniz olmadan telefonunuza 'zip uzantılı' dosya indirilebiliyor. Bu da şu demek oluyor; sizin telefonunuza bir anda illegal bir görüntünün yerleşebilmesi ya da sizin istemediğiniz bir verinin sanki siz kullanıyormuşsunuz gibi telefonunuzda bulunması ve buradan bir suç üretilmesi mümkün olabiliyor" diye konuştu.PEDOFİL SUÇLULARI TAKİP EDİYOR

Çalık, uygulamada video kaydetme gibi bir özelliğin bulunduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Ülkemizdeki kullanıcıların durumuna baktığımızda 18 yaş altı kullanıcı sayısı çok fazla. Bu uygulamaya üyelik şartı da 13 yaş ve üzeri. Fakat buraya 11, 12 yaşındaki çocuklarda merak ederek rahatça bu uygulamayı yükleyebiliyorlar. Merak ederek yükledikleri bu uygulamada paylaştıkları videonun kimler tarafından izlendiği ile o çocuklar ilgilenmiyorlar. Ancak pedofil suçluları bu yaş aralığındaki insanların videolarını ilgiyle takip ediyor ve zamanla onlarla iletişim kurma ihtiyacı hissediyorlar. Ebeveynlerinden habersiz iletişim kuran ve sosyal medya chatleşmesi gibi düşünülen mevzular aslında o çocuklar için büyük bir tehlike arz ediyor. Ancak o çocuklar bunun farkında olmadığı için kimin kurbanı olduklarını da kestiremiyorlar. Burada açıkçası asıl tehlike de bu."