Bursa
Parçalı Bulutlu
15°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Titanik'in ikonik kolyesi 'Okyanusun Kalbi'nin ilginç hikayesi

Magazin , 02 Mart 2021 Salı, 10:42

James Cameron'un şaheser niteliğindeki filmi Titanik'e dair hikayeler anlatmakla bitmiyor. Filmin vizyona girdiği tarihten bu yana 22 sene geçse de ne izlemekten vazgeçiyoruz ne de hakkında konuşmaktan. Titanik ile birlikte Kate Winslet ve Leonardo DiCaprio kadar ünlü olan bir şey daha vardı, o da Okyanusun'un Kalbi olarak meşhur kolye. Hikayesini anlattık.

Titanik'in ikonik kolyesi 'Okyanusun Kalbi'nin ilginç hikayesi

Bu kolyenin felaket getirdiği kadar birçok kişiye şans getirdiği de aşikâr. Örneğin Leonardo ve Kate, taşın konu olduğu bu film sayesinde sinema dünyasının kült isimleri arasında yer almayı başardılar. Her ne kadar Leonardo bu filmin ün kazandırdığı kadar başına birçok dert getirdiğini iddia etse de. Ne olursa olsun bu gizemli mavi taş epeyce ses getirmeyi başardı. Orijinali de, orijinalinden yola çıkarak tasarlanan kurgusal kopyaları da adından epeyce bahsettirdi.

İlk Okyanus'un Kalbi isimli kolyenin sahibi Fransız devrimi sırasında Sansasyonel Kraliçe Marie Antoinette'nin eşi 16. Louis'dir. Mücevher ustası aracılığıyla armut şekilli olan taşın üstüne açılan küçük bir yarıkla kalbe benzetilir. Rivayetlere göre kral Fransız Devrimi sırasında bu kolyeyi yanından hiç ayırmamış. Giotine götürüldüğü sırada bile kolyenin yanında olduğu söyleniyor. Kolyenin sonraki dönemlerde bir çelik kralı tarafından satın alınıp saklandığı ortaya çıktı.

İkinci Okyanus'un Kalbi ise kült film Titanik'te ortaya çıktı. Filmdeki olay örgüsünde Kate Winslet'e zorla evlendirileceği zengin nişanlısı tarafından hediye edilir. Rivayetlere göre gerçek Titanik enkazının içinde kolyenin orijinali bulunmaktadır. Bunun gerçek olduğuna inanmak isteyen hazine avcıları yıllarca geminin battığı yerde arama çalışmaları yaptılar. Ancak izine rastlanmadı.

Film yapımcıları gerçek hikayede adı geçen kolyenin benzerini yapsınlar diye Londra'da bulunan kuyumcular Asprey & Garrard'ın kapısını çalar. Kuyumcular istenilen kolyeden üç tane tasar. Bu kolyelerden iki tanesinin film boyunca kullanıldığı hatta bir tanesine filmde hiç yer verilmediği rivayet edilir. Ta ki film çıkana kadar.

Her ne kadar film için tasarlansalar da bu kolyeler dönemin mücevher koleksiyonerleri tarafından J Peterman ya da Asprey kolye olarak anıldı. Film kadar mücevher markasına da başarı ve şans getirdi. Üç kolyeye dikkatli baktığımızda birbirlerinden ayırt edilebilir farklılıklar gösterse de üçünün aynı hayranlığı topladığı kesin. Marka asıl mavi elması temin edemeyince renk ve doygunluk olarak benzerlik gösteren tanzanit ve zirkon taşını kullandı. Orijinal kolyenin sadece filmde Kate'in Leonardo'nun karşısında çıplak uzanıp portresi için poz verdiği sahnede kullanıldığı da söyleniyor. Hatta aynı kolyenin şuan tasarımcısı J Peterman Company 'de olduğuna inanılıyor.

Filmin muazzam başarısı film yapım şirketi kadar kolyeyi tasarlayan mücevher markasına da ciddi paralar kazandırdı. Öyle ki bu bereketin meyvesini filmden sonra bile yemeye devam etti marka. Aynı mücevher ustaları otantik versiyonlu bir Okyanus'un Kalbi isimli kolye için kollarını sıvadı. 103 Elmas ve 171 karat kalp şekilli Seylan safiri kullanıldı. Kolye AIDS ile mücadele için başlatılan bir kampanyaya destek olmak amacıyla ünlü müzayede evi Sotheby's'e bağışlandı.

Son olarak üretilen bu ihtişamlı kolyeyi 1998'de Oscar ödül töreninde kuğu gibi zarif duruşuyla akıllara kazınan Celine Dion taktı. Üstüne çok şey yazıldı çizildi. Celine'in taktığı bu kolyenin galadan iki gün önce yaklaşık 1,5 milyon dolara satıldığı ortaya çıktı ve bir daha izine rastlanmadı.