Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Toplumun akciğeri kadınlarımız

Gündem , 21 Aralık 2020 Pazartesi, 19:44

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İzmir'de katıldığı Ege Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması'nda kadınların güçlenmesinin Türkiye'nin güçlenmesi anlamına geldiğini ifade etti. 441 kooperatifte 9 binden fazla kadının hizmet verdiğini aktaran Bakan Selçuk, kooperatiflerin işsizliğin önlenmesi konusunda çok önemli olduğunu vurguladı.

Toplumun akciğeri kadınlarımız

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kadın kooperatifçiliği alanında işbirliğini geliştirmek, farkındalık oluşturmak ve iyi uygulamaları yaygınlaştırmak amacıyla 3'üncü 180 Günlük Cumhurbaşkanlığı İcraat Programı'nda da yer alan "Ege Bölgesi Kadın Kooperatifleri Buluşması"na katıldı. İzmir'de bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kadın milletvekilleri, kadın kooperatif temsilcileri, kamu kurum ve ticari kurum temsilcileri, kadın muhtarlar katıldı. Denizli, Aydın, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak ve Afyonkarahisar illeri ise il valileri başkanlığında toplantıya online olarak katılım gösterdi. Toplantıda konuşan Bakan Selçuk, İzmir depremi sonrasında yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiğini söyleyerek, "Bu süreçte İzmir'de yürüttüğümüz çalışmalarda şu ana kadar 30 binden fazla vatandaşımıza psiko sosyal destek sağlamış olduk. İlk etapta 28 milyon lira destek verildi, son 2 ay boyunca toplam 48 milyon liralık bir destek İzmir'e ulaştı. Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afet, felaketten korusun. Benzer acıları bir daha yaşatmasın" dedi.

NÜFUSUN YARISI

Kadınların nüfusun yarısını oluşturduğunu belirten Bakan Selçuk, güçlü kadının güçlü aile ve güçlü Türkiye anlamına geldiğini söyledi. Selçuk, hükümet olarak kadınlar için önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini vurgulayarak, kooperatifçiliğin kadınların çalışma hayatında yer alması adına önemli olduğunu ifade etti. Kadına yönelik şiddetle mücadele için de önemli hamleler yaptıklarını belirten Selçuk, "Emine Erdoğan hanımefendinin öncülüğünde biz geçen yıl 'Mercan Seferberliği' başlattık. Çünkü mercanlar okyanusların akciğeridir, kadınlarımız da toplumun akciğeri diye düşünüyoruz. Kadınlarımızın kendi hikayelerini oluşturabilmeleri için fırsat sunuyoruz. Kadınlarımızın kendi hikayelerini yazmaları çok önemli. Bu hikayeler gelecek nesillere rol model olacak" diye konuştu.

İŞKUR PROGRAMLARI

Kadınlara yönelik verilen desteklerden de bahseden Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Evde bakım, kreş desteği, teşviklerimiz ile kadınlarımız hem çalışma hem aile hayatında olsunlar istiyoruz. Kadınlarımızı istihdama teşvik edebilmek için sunduğumuz prim desteğini kadınlar için 18 ay uyguluyoruz. Hem İŞKUR hem de SGK'da kadınlarımızın çalışma hayatına katılımı için bir çok teşvik ve uygulamamız var. 2002'den itibaren baktığımız zaman İŞKUR tarafından düzenlenen kurs ve programlarımıza 2 milyonu aşkın kadınımız yararlanmış durumda. Girişimcilik, mesleki eğitim kurslarımız var, kadınlarımızın bu tür programlardan çok daha fazla faydalanmasını istiyoruz. Kadınlarımıza mesleki ve sosyal desteklerimiz sürüyor. Netice olarak aldığımız teşvikler ve uygulamalar kadınlarımızda arttı. İnşallah 2023'te bu oranlarımızı artırmak istiyoruz. Daha müreffeh bir ülke için sürdürülebilir ekonominin çok iyi olması gerektiğini düşünüyoruz."