Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Topraktan kurtulamazsa durum vahim

Ekonomi , 07 Aralık 2020 Pazartesi, 21:46

Beklenen yağışların bir türlü gelmemesinin en büyük tehlikesi tarımsal kuraklık. Mevsim normallerine göre yüzde 96'yı bulan yağış kayıpları buğdayın toprağın üzerine çıkma vaktinin gecikmesine neden oluyor, bunun anlamı da...

Topraktan kurtulamazsa durum vahim

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan "2020 Yılı Kasım Ayı Alansal Yağış Raporu"na göre, kurak bir yıl geçiren Anadolu'da kasım ayı yağışları, kasım ortalamalarına göre yüzde 49 azaldı.

'Tarımsal kuraklık' tehlikesi her geçen gün artan Trakya bölgesinde umutlar, 'besleyici' yağmurlara çevrildi. Peki son yılların en kurak döneminin yaşandığı Türkiye'de çiftçiler bu durumdan nasıl etkileniyor? Aşırı kuraklık beraberinde tarımsal alanda kıtlık mı doğuracak?

Beklenen yağışların uzun süre bölgeye gelmemesi durumunda kayıpların oldukça büyük olacağını açıklayan uzmanlar, önceki yıl da kuraklık etkisi ile mücadele ettiklerini söyleyerek, ''İyi bir yağış almalıyız ki verim oranımız artsın. Eğer bu yağışları almazsak da ürünlerimizin hepsinin olumsuz anlamda etkilenmesi kaçınılmaz'' dedi.

TARLADAKİ ÜRÜNÜN İHTİYACI ARALIKLI YAĞMUR

Özellikle önümüzdeki öneme ilişkin bir yağış beklediklerini ifade eden üreticiler, ''Mart ve nisan gibi de bir yağış almamız lazım. Aslında belirli aralıklarla yağış almış olsak, verim güzel olur'' ifadelerini kullandı.

YAĞIŞ ORANI GÜN GEÇTİKTE AZALDI

2018 yılı yaz döneminde metrekareye 172 kilogram, 2019 yılında 119 kilogram yağış düşen Edirne, bu yaz mevsiminde ise 50 kilogram yağış aldı.

Bu yıl haziran ayında metrekareye 48 kilogram yağış alan kente temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında ise çok az yağış düştü.