Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Trump mı iyiydi, Biden mı iyi?

Dünya , 11 Kasım 2020 Çarşamba, 08:00

Trump mı iyiydi, Biden mı iyi?
ABD halkı seçimini yaptı ve şımarık zengin Donald Trump dönemi son erdi. Trump ve taraftarları için hayal kırıklığı olan seçim sonuçları ABD halkı ve dünya için asla sürpriz olmadı.

Başkan olmanın avantajı ile ikinci dönemine soyunan Trump, ABD tarihinin son kırk yılında 1977-1981 Jimmy Carter (Fıstıkçı) ve 1989-1993 George H.W. Bush (Baba Bush) tan sonra ikinci kez seçilemeyen başkan olarak tarihe geçti.

Trump, herkese tepeden bakan duruşu, sanatı ve sanatçıyı küçümseyen halleri, medya ve basın ilişkilerinde küstah tavırları ile bu sonucu kendisi hazırladı.

Türkiye açısından seçilen bütün ABD Başkanları aynı malın değişik lacivert tonlarıdır.

Trump, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hakaret içeren mektup gönderme hadsizliğinin yanı sıra attığı tweetlerle de çapsızlığını ortaya koydu.

Ülkemin ekranlarında “ Trump kalsın, Biden baysın “ diye konuşan papağanları hayret ve ibretle izledik.

Benim ülkem dahil seçim meydanlarında özellikle uluslararası ilişkiler konusunda söylenen sözlerin, atarların giderlerin gerçek yaşamda hiçbir hükmü ve karşılığı olmaz.

Özellikle ABD de kim seçilirse seçilsin, uluslararası ilişkilerde derin devletin (Pentagon, FBI, CIA)ı önüne koyduğu yol haritasını takip eder. Farkındalıklarını sosyal projeler ve vergiler konusundaki uygulamaları belirler.

Bence Biden ile Trump’ı ayıran çizgi ikili ilişkilerde ahbap çavuş ağzını kullanmaktan devlet jargonuna geçiş olacaktır.

Biden bize asla hakaret içeren bir mektup yazmayacaktır ama ikili ilişkilerde ve yaptırım çabalarında daha soğuk ve haris olacaktır.

ABD halkının karikatür bir başkanı ikinci kez seçmemesinde, Oscar, Emmy törenlerindeki sanatçı konuşmalarının yanı sıra, bilimi hor gören, PANDEMİYİ hafife alan “Trump yorumlarının” payı büyüktür.

Bize gelince ne Fıstıkçı Carter, ne Baba Bush, ne oğul Bush,  ne oval ofis çapkını Clinton, ne Afrikalı sütlü kahve Obama, ne de Müteahhit Trump fark etmedi.

Biz durduğumuz yeri bilirsek Biden de fark etmez!