Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türk futbolunda büyük kaos!

Spor , 19 Aralık 2020 Cumartesi, 09:49

Kulüpler, TFF ve yayıncı kuruluş Bein Sports ödemelerde anlaşamadı. Taraftardan konu ile ilgili peşi sırada açıklamalar da geldi. Kulüpler Birliği protesto kararı alırken, Bein Sports ise ödemelerin tamamının yapıldığını belirtti. TFF ise yaptığı açıklama ile ödemelerin yapılmadığını duyurdu.

Türk futbolunda büyük kaos!

Yayın ihalesi, TFF, kulüpler ve yayıncı kuruluş arasında ipleri gerdi. Taraftlar, bugün yaptıkları üç ayrı açıklamayla adete karakolluk oldular.

Kulüpler, 'Bein Sports paramızı ödemiyor, batıyoruz' derken, Bein Sports ise muhataplarının federasyon olduğunu ve tüm ödemeyi yaptıklarını duyurdu.

TFF ise Bein Sports'u yalanladı ve tüm paranın ödenmediğini vurgulayarak kulüplere destek çıktı. Federasyon, çözüm mercii olarak da yargıyı gösterdi.

Tabir-i caizse, yayın ihalesi karakolluk oldu.

Kulüplerden protesto!
Kulüpler Birliği, yayıncı kuruluşun ödemeleri aksatması nedeniyle bu hafta oynanacak Süper Lig ve 1. Lig maçlarının başında oyuncuların 60 saniye mücadele etmeyeceğini duyurdu.

Bu protesto, Karagümrük - Galatasaray maçı işe başladı. Hakem Mustafa Öğretmenoğlu'nun başlangıç düdüğünü çalmasının ardından iki takım futbolcuları da 1 dakika boyunca mücadele etmedi. Yayıncı kuruluş ise bu bir dakikayı ekrana iki takımın 11'ini yansıtarak geçirdi. Spiker de maçı anlatmadı, Karagümrük ve Galatasaray'ın sahadaki oyuncularını saydı.

Bein Sports "Tüm ödeme yapılmıştır"

Bein Sports ise, Süper Lig Kulüpler Birliği Vakfı ve 1'inci Lig Futbol Kulüpler Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamayı büyük şaşkınlıkla karşıladıklarını açıkladı. Öte yandan, 2020-2021 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisansı bedelini TFF'ye tam olarak ödendiğini de duyurdu.

TFF: Bein Sports tüm ödemeyi yapmadı

Türkiye Futbol Federasyonu da bu gelişmeler üzerine sessiz kalmadı. Akşam saatlerinde federasyonun resmi sitesinde yer verdiği açıklama, Bein Sports'u da yalanlamış oldu.

Yapılan açıklamada 'Digiturk, 2020/21 sezonunda bugüne kadar oynanmış tüm karşılaşmalara ilişkin naklen yayın lisans bedelini TFF'ye tam olarak ödemiştir' ifadesinin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Federasyon, 'Tüm taraflar açısından büyük hassasiyet taşıyan konu Türkiye Cumhuriyeti Kanunları ve hukuk çerçevesinde Federasyonumuz tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilmekte olup gerekli açıklamalar kamuoyu ile paylaşılacaktır' ifadeleriyle de çözüm mercii olarak yargı yolunu göstermiş oldu.