Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
14.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türk Lirası'nda büyük kayıp!

Ekonomi , 22 Mart 2021 Pazartesi, 08:39

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınması, Türk Lirası'nın güne yüzde 17 değer kaybıyla başlamasına neden oldu. Haftayı 7.20 seviyesinde kapatan dolar-TL kuru, pazartesinin günün ilk dakikalarında uluslararası piyasalarda 8.40 seviyesini aştı. Sabah saatlerinde ise dolar-TL 8 ile 8.10 bandı arasında hareket ediyor.

Türk Lirası'nda büyük kayıp!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplam 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal'ı Merkez Bankası başkanlığı görevinden alırken, yerine kendisi gibi yüksek faizi eleştiren Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'yu atadı.

Görevden alma ve atama Cumhurbaşkanlığı Kararı ile gerçekleşti. Cumartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanan karar TCMB'nin politika faizini beklentilerin üzerinde artışla yüzde 19'a çıkarmasından iki gün sonra geldi.

BEKLENTİLERİ AŞTI

Hafta sonu yaşanan bu beklenmedik gelişme piyasalarda şok etkisi yarattı.

Haftayı 7.20 seviyesinde kapatan dolar - TL kuru, pazartesinin günün ilk dakikalarında uluslararası piyasalarda 8.40 seviyesini aştı.

Türk Lirası'nda bir anda yaşanan yüzde 17'lik değer kaybı sonrası Euro / TL paritesi de 9.90 seviyesini gördü. Gram altın da 465 liraya yükseldi.

Türk Lirası'ndaki değer kaybını manşetinden duyuran Bloomberg, Ağbal'ın görevden alınmasının yatırımcı güvenine darbe vurduğunu belirterek, "Piyasaların ilk tepkisi bazı analistlerin tahminlerini aştı" yorumunu yaptı.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Ağbal döneminde faiz artışlarıyla dolar/TL kuru 8,57'den şubatta 6,89'a kadar çekilse de, sonrasındaki dönemde üç nedenle kurlar tekrar yükselişe geçmişti.

ABD'de tahvil faizlerindeki yükseliş, Türkiye'nin bağımlı olduğu enerji başta olmak üzere emtia fiyatlarındaki sert yükseliş ve rezerv tartışmalarıyla birlikte Berat Albayrak'ın geri dönebileceği iddiaları, dolar kurunu 7.50 seviyesinin üzerine çıkardı.

Bunun üzerine geçtiğimiz perşembe günü Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19 seviyesine çekti. Bu gelişmenin ardından dolar kuru cuma günü 7.20 seviyesinin altına indi.

Ancak, Cumartesi günü naci ağbal'ın görevden alınmasının ardından Merkez Bankası'nın faiz politikasına ilişkin soru işaretlerinin ortaya çıkması ve yeni başkanın Yüksek faiz karşıtlığını dile getirmesi dolar kurunun yeniden yükselmesine neden oldu.

Şimdi, Ağbal döneminde yüksek faiz ve sıkı para politikası vaatleriyle gelen yaklaşık 18 milyar dolarlık sıcak paranın yönünün ne olacağı ve dolar kurunun seyri merak ediliyor.