Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye'de 5 kişide görüldü! Yeni varyantın farkı ne?

Gündem , 01 Mayıs 2021 Cumartesi, 19:27

Gelen son dakika haberine göre; Prof. Dr. Derya Unutmaz CNN TÜRK ekranlarında 5N1K'da Cüneyt Özdemir'in sorularını yanıtladı. Türkiye'de görülen Hindistan Mutasyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Yeni varyantın öncekilere göre daha mı tehlikeli, farkı ne? İşte detaylar...

Türkiye'de 5 kişide görüldü! Yeni varyantın farkı ne?

Prof. Dr. Derya Unutmaz'ın CNN TÜRK ekranlarındaki açıklamaları şöyle: Hindistan varyantı denen aslında bazı mutasyonların birleşik hali. Güney Afrika'da görülen mutasyon var. Virüsü daha bulaşıcı yapan bir mutasyon var. Bu varyant virüsün daha bulaşıcı olduğu anlaşıyor. Ancak İngiltere ve Brezilya'daki varyanttan daha tehlikeli olduğuna dair bir veri yok.

Diğer varyantlara benzer, virüsü daha bulaşıcı, enfekte olmuş kişilerin bir daha enfekte olma riskini artıran bir virüs diyebiliriz.

AŞI ARALIĞI

BioNTech aşısı için 2. dozu uzatmanın herhangi bir sorun olmaz. Hatta İngiltere'de 12 haftaya kadar uzatıldı. Bağışıklık açısından herhangi bir sıkıntı yok. 1. dozdan sonra 12-14 gün sonra yüzde 50'ye varan bir koruma başlıyor ve 5,6 hafta sonra yüzde 80'lere çıkıyor. Elbette 2. doz önemli yüzde 95 oranında artıyor korunmayı. Şu an aşıların kısıtlı olduğu bir süreçte, aşı temininin zor olduğu bir süreçte, arayı açmanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. İngiltere aradaki süreyi 3 aya kadar uzattı.

Çin aşısında şöyle bir sorun var, 1. dozdan sonra az bir koruma var. Orada ikinci dozu hızlı olmak en idealidir.