Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye'de en çok kullanılan emojiler belli oldu

Gündem , 16 Temmuz 2021 Cuma, 14:05

Facebook, Türkiye 'deki kullanıcılarının en çok kullandığı emojileri açıkladı. Dünya Emoji Günü'nü kutlamak amacıyla Türkiye'ye özel AR filtre oyununu da duyuran Facebook'un verileri dikkat çekici.

Türkiye'de en çok kullanılan emojiler belli oldu

Facebook Dünya Emoji Günü'nü kutlamak amacıyla, Türkiye'ye özel ür etilen AR filtre oyununu duyurdu. Facebook ve Instagram hikayelerinde paylaşılabilecek oyunun yanı sıra Facebook üzerinden Türkiye'deki kullanıcılar tarafından en çok kullanılan emojiler paylaşıldı. Şirketin paylaştığı bilgilere göre Facebook'ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan fazla nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; favori emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişiklik gösteriyor.

Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında kadınların erkeklerden daha fazla emojili gönderi paylaştığı gözlenirken, Türkiye genelinde en çok kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı kalp, katlanmış eller ve ukala kendini beğenmiş emoji oldu. Emoji kullanımında kadın-erkek ayrımına gidecek olursak; kadınların ilk 5'inde öpücük gönderen yüz, kırmızı kalp, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz varken erkeklerin ilk 5'inde mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkahaya boğulan emoji, kırmızı kalp ve gözlerle gülen emoji var.

Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en çok rağbet gören emoji mutluluk gözyaşları döken emoji olurken, bunu kırmızı kalp ve kahkahaya boğulan emoji takip ediyor. Y jenerasyonunun en çok kullandığı emoji ise mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş emoji ve aynı Z jenerasyonunda olduğu gibi kahkahaya boğulan emoji. X jenerasyonu ile bu diğer iki jenerasyonda ortak emoji kullanımı çıkmadığı görülüyor: katlanmış eller emojisi öne çıkarken, bunu öpücük atan yüz ve gül emojileri takip ediyor.

Türkiye'de en çok kullanılan emojiler arasında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan var. Öne çıkan başka bir veri ise yeni gelen emojiler arasında zeytin emojisinin bulunması.

17 Temmuz'da Dünya Emoji Günü'nün bir parçası olmak isteyen kullanıcılar Türkiye'ye özel üretilen AR filtre oyununu deneyip Facebook ve Instagram hikayelerinizde paylaşabilir. Bu filtre ile Türkiye'de sık sık tartışma konusu olan Türk mutfağı ile alakalı eğlenceli sorulara cevap verebilir, bunu takipçileriniz ve isterseniz daha geniş topluluklarla hikayenizden paylaşabilirsiniz.