Bursa
Çok Bulutlu
16.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye, Koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?

Sağlık , 26 Aralık 2020 Cumartesi, 22:36

Türkiye, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 55., can kaybı sayısında 73. sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, vaka sayısında 7'nci, can kaybında ise 18'inci sırada bulunuyor.

Türkiye, Koronavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada?

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sıralamasında 1. sırada Belçika görünüyor. Belçika'da; San Marino, Peru, İtalya, İspanya, Andorra, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Slovenya, Birleşik Krallık izliyor.

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında 2 milyon 133 bin 373 vaka ile dünyada 55., 19 bin 624 ölüm ile 73. sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 7'nci, ölüm sayısında da 18'inci durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD

Hindistan

Brezilya

Rusya

Fransa

Büyük Britanya

Türkiye

İtalya

İspanya

Almanya

Kolombiya

Arjantin

Meksika

Polonya

İran

Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

ABD

Brezilya

Hindistan

Meksika

Birleşik Krallık

İtalya

Fransa

İran

İspanya

Rusya

Arjantin

Kolombiya

Peru

Güney Afrika

Polonya