Bursa
Çok Bulutlu
16.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye'nin uyumayan kütüphanesi Yıldırım'da

Bursa , 01 Şubat 2021 Pazartesi, 20:15

Yıldırım Belediyesi'nin öğrencilere 7 gün 24 saat çalışma ve araştırma imkânı sunduğu 'Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi', Türkiye Cumhuriyeti'nin son başbakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle açıldı.

Türkiye'nin uyumayan  kütüphanesi Yıldırım'da

Yıldırım Belediyesi'nin hayırsever desteğiyle ilçeye kazandırdığı 'Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanesi', Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle vatandaşların hizmetine sunuldu. İlçenin eğitim ve kültür hayatına yeni bir soluk getirecek kütüphane, öğrencilere 7 gün 24 saat çalışma ve araştırma imkânı sunacak. Hiç kapanmayacak kütüphane, bin 250 metrekarelik alana sahip. 20 bin eserin yer aldığı kütüphanenin bünyesinde 300 kişilik kütüphane alanı, özel okuma alanları, 100 kişilik seminer salonu, bilgisayar eğitim laboratuvarı, grup ders çalışma alanları, kafeterya ve dinlenme alanları bulunuyor. Kütüphanede kültür ve sanat faaliyetleri de yapılacak.


Açılışta konuşan Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakanı, 28. Dönem TBMM Başkanı Binali Yıldırım, hayırsever aileye teşekkür ederek, "Benim çocukluk ve gençliğimde çok kütüphane yoktu. Olanlar da devlet dairesi gibi çalışırdı. Şimdi uyumayan kütüphane diyoruz. Gençlerimize buradan faydalanmak kalıyor. İnşallah burada hayatın değişik yönlerinde bilgilerini, görgülerini artıracaklar. Bir Çin atasözü der ki; 1 yılı hedefliyorsan tohum ek, 10 yılı hedefliyorsan ağaç dik, 100 yılı hedefliyorsan insan yetiştir. İnsan yetiştirmenin yeri de buralar. Ne kadar çok okursak o kadar anlaşmazlıklarımız azalır. En büyük kötülük cahilliktir. 2002 yılında bakan olduğumda hızlı internetin adı yoktu. Şimdi 3 milyon hızlı internet kullanıcısı var. Fiber ağlarla ülkeyi donattık. Akıl yollarıyla Bursa'yı, memleketi donattık. Ben Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz'ı bu güzel eserin kazandırılmasına vesile olduğu için tebrik ediyorum. An büyük teşekkürüm de Şeremet ailesine. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu projeler bana çok heyecan verir. Burada Türkiye'nin geleceği var. Gençlerimiz için bilgi hazinesi var" diye konuştu.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Âlâ ise, kitaplara özel önem veren biri olarak Uyumayan Kütüphane'nin açılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, "İnsanlığın aklı kütüphanelerdir. İnsana kitaplar miras kalır. Bizden önce insanlık tarihinin bize miras kaldığı mekânlar kütüphanelerdir, kitaplardır. Oktay Yılmaz'ı tebrik ediyorum. Bundan daha kıymetli hazine yoktur. İnsan akıldır ve aklın yegâne konusu bilgilerdir ve kütüphanelerdir" dedi.


Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, gençlerin hayata hazırlanması adına kütüphaneler ve okuma salonları yaptıklarını belirterek, "Bu noktada sayın Cumhurbaşkanımızın millet kıraathaneleri konusunda önceliği var. Biz de Bursa olarak buna öncü olmaya çalışıyoruz. Şeremet ailesi çok hayırsever bir aile. Onlara ve Oktay Yılmaz'a teşekkür ediyorum. Bu güzel mekanın Bursa'mıza ışık saçmasını temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.
Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da, hem Yıldırım hem de Bursa için değerli bir projeyi hayata geçirmenin heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bir medeniyetin temeli bilgi, eğitim ve kitapla atılır. Bursa bunu tarihinde pozitif ve dini ilimlerin birlikte okutulduğu kurumları ve zengin kütüphaneleri ile başarmış ve örnekliğini hala sürdürmektedir. Kitap ve kütüphane gelişme, ilerleme ve başarının ön koşulu olmazsa olmazıdır. Bugün kitap ve kütüphaneler hayat tarzımızın en önemli parçalarından, hatta en önemlisi olmak durumundadır. Bu hızlı ve akışkan hayata karşı benliğimizi ve kimliğimizi korumak için okumak, çok okumak zorundayız. Bu bilinçle en önemli ve en değer verdiğimiz konulardan birisi özellikle gençlerimizin eğitimine verebileceğimiz katkı oldu. Hamdolsun AK Parti iktidarıyla birlikte hayat standardımız yükseldi, kendi çocukluk şartlarımızla karşılaştırdığımızda evlerimiz eskiye göre çok konforlu fakat teknoloji ve imkânlar her ne kadar gelişse de bu konfor kütüphanedeki aşkı ve motivasyonu veremiyor. Bu sebeple geçtiğimiz aylarda Yıldırım Millet Kıraathanesi'ni ilçemize kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş'a teşekkür ediyorum" dedi.

YILDIRIM'I OKUMA

SALONLARI İLE DONATIYORUZ

Yıldırım'da okuma salonlarının sayısını artırdıklarını dile getiren Başkan Yılmaz, "Gençlerimizin bilgiye erişimini ve kendi öz değerleri bağlamında sosyalleşmesini önemli buluyoruz. Bu maksada binaen Yıldırım'ın dört bir tarafını kültür merkezleri ve okuma salonları ile donatıyoruz. Göreve geldiğimizde belediyemiz bünyesinde bir adet olan kütüphane sayımızı 10'a yükselttik. Bu kutlu hizmet halkasını bugün sizlerle beraber Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphanemiz ile taçlandırıyoruz. Daha nice kütüphaneleri Yıldırımlıların hizmetine sunmanın azmini ve heyecanını taşıdığımızı sizlerle paylaşmak isterim. Yıldırım ilçemiz Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte artık bir üniversite şehridir. Yıldırım'a böyle bir mekan şarttı" diye konuştu.

HAYIRSEVER DESTEĞİ

Konuşmaların ardından Binali Yıldırım, hayırsever Şeremet ailesine plaket takdim etti. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da Yıldırım'a 'İlim rütbesi rütbelerin en yükseğidir' yazılı bir hat hediye etti. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler Mümine Şeremet Uyumayan Kütüphane'yi gezdi.
Kütüphanenin açılışına Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Efkan Âlâ ve Leylâ Şahin Usta, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Bursa milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, Şeremet ailesi ve konuklar katıldı.