Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye şehitlerine ağlıyor

Gündem , 05 Mart 2021 Cuma, 14:12

Bitlis'te meydana gelen helikopter kazasında şehit olan 11 asker için Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Türkiye şehitlerine ağlıyor

Bitlis'in Tatvan ilçesinde, kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve 10 askerin naaşları Ankara'da Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde düzenlenen cenaze töreninin ardından memleketlerine uğurlandı.

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere dün saat 13.55'te kalkış yapan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait olan ve 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ile beraberindeki askerleri taşıyan, 'Cougar' tipi helikopter ile saat 14.25'te irtibat kesildi. Arama çalışmaları sonucu helikopterin, Tatvan ilçesine bağlı Çekmece köyü yakınlarında kaza kırıma uğradığı tespit edildi. Helikopterdeki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Jandarma İstihbarat Kurmay Albay Şentürk Aydınyer (49), Kurmay Pilot Yüzbaşı Tayfun Kureş (36), Yüzbaşı Salih Sarıoğlu (34), Kurmay Pilot Yüzbaşı Gökhan Uysal, Astsubay Kıdemli Başçavuş Mehmet Demir, Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu (40), Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Nazmi Yılmaz, Teknisyen Kıdemli Çavuş Şükrü Karadirek (29), Piyade Uzman Çavuş Hakan Gül (45), Piyade Uzman Çavuş Tolga Demirci şehit olurken, 2 asker de yaralandı.

Şehit askerler için Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir çok bakan, şehitlerin aileleri ve birçok vatandaş katıldı.

Şehitlerin naaşları, kılınan cenaze namazının ardından defnedilmek üzere memleketlerine uğurlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde yaptığı konuşmada, "Musalla taşında ebediyete uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda, temenni ediyorum ki, Sevgili Peygamber'in sancağı altında bizi buluştursun. Komutanlığın ötesinde duruşuyla Osman Erbaş mütevazılığıyla çok değerliydi. "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar dirilerdir, siz bilemezsiniz". 11 şehidimizi Hakk'a uğurlarken, diri olan bu şehitlerimiz Sevgili Habib'in sancağı altında, biliyoruz inşallah. Biz şehitlerimizin şahitliğine muhtacız. Rabb'im bizlere de bu mertebeyi nasip etsin." açıklamalarında bulundu.

ŞEHİTLER İÇİN ELAZIĞ'DA TÖREN

Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşı, görev yaptıkları Elazığ'dan tören için Ankara'ya uğurlandı. Elazığ Havalimanı'nda düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kuzeni olan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, şehitlerin yakınları ve silah arkadaşları katıldı

.

Elazığ Havalimanı'ndaki tören, saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okumasıyla başladı. Şehitler, öz geçmişlerinin okunmasının ardından askeri kargo uçağıyla Ankara'ya dualarla uğurlandı.