Bursa
Çok Bulutlu
16.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Türkiye'ye geliyor! Harita belli oldu, 20 derece birden...

Gündem , 10 Şubat 2021 Çarşamba, 16:11

Almanya, Hollanda ve Çekya'yı donduran soğuk hava dalgası, Cuma gününden itibaren güneye doğru ilerliyor. Yunan, Bulgar ve Romanya medyası kar yağışıyla birlikte ayaz görüleceğini bildiriyor, rüzgarın hızı yer yer 120 kilometreyi bulacak.

Türkiye'ye geliyor! Harita belli oldu, 20 derece birden...

Son dakika haberine göre; Şubat ayının ilk haftasında ortaya çıktı, haritalarda etrafı devasa bir mavi çemberle kuşatılmış pembe ve mor olarak belirdi, Avrupa'yı donduran hava akımının rotası belli oldu.

Soğuk hava dalgası Avrupa'nın kuzeyindeki İngiltere, Almanya Hollanda ve Çekya'da son yılların en yoğun kar yağışını getirdi. Tren seferleri durdu, otoyollarda yüzlerce araç mahsur kaldı.

Bielefeld yakınlarındaki A2 otoyolunda kara saplanan TIR'ların yolu kapatması nedeniyle 37 kilometre araç kuyruğu oluştu. Yardım ekipleri araçlarda bekleyenlere battaniye ve sıcak içecek dağıttı.

Demiryolu idaresi Deutsche Bahn, Almanya'da üç gün neredeyse aralıksız yağan kar nedeniyle seferlerin askıya alındığını, Frankfurt, Berlin ve Hamburg gibi şehirlerle tren bağlantısının koptuğunu duyurdu.

Reuters haber ajansı, uçak seferlerinin de iptal edildiği Almanya'da bir kaos yaşandığını, neredeyse son 10 yıldır en soğuk Şubat ayının kayıtlara geçtiğini bildiriyor.

Yetkililer koronavirüs karantinası altındaki ülke sakinlerinden evlerinden çıkmamalarını isterken, başkent Berlin'de gece hava sıcaklığı eksi 16 dereceye kadar düştü.

GİRİT'E BİLE KAR YAĞABİLİR

Kuzeyden güneye doğru ilerleyen hava akımı Balkan ve Yunan medyasının manşetlerinde. Yunan Kathimerini gazetesi, geçen hafta sonu 25 dereceyi bulan hava sıcaklıklarının bu hafta sonu köklü bir değişikliğe uğrayacağını bildiriyor.

'Kutup soğuklarıyla birlikte yoğun kar geliyor' başlığını kullanan Ta Nea gazetesi ise, Cuma gecesinden itibaren havanın aniden soğuyacağını, ülkenin kuzeyinde tipinin başlayacağını ve kar yağışının Ege Denizi kıyılarına ineceğini yazdı.

Bulgar BNT kanalı meteorolojisti Anastasia Stoycheva, halihazırda etkili olan güneşli havanın Perşembe günü birden değişeceğini, hafta sonundan itibaren tüm Bulgaristan'da kar görüleceğini söyledi.

ROMANYA MEDYASI 'FENOMEN' DEDİ

Romanya medyası ise fenomen hava akımının gök gürültüsü ve şimşeklerle birlikte kar yağışı getireceğini, Sibirya soğuklarının birkaç gün boyunca ülkeyi vuracağını duyurdu. Romanya'da rüzgar ise zaman zaman 120 kilometre hızla esecek.

Resmi açıklamalarda herhangi bir adla anılmayan ancak sosyal medyadaki hava durumu hesaplarının 'Tulpar fırtınası' adını taktığı soğuk hava dalgasının Türkiye yönünde seyrettiği görülüyor.