Bursa
Hafif Sağanak Yağışl
12.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"Türkler ne olursa olsun hayatta kalır" sözüyle tanınan yatırımcı Mobius'tan çarpıcı yorum

Ekonomi , 24 Kasım 2021 Çarşamba, 11:45

"Yıllardır Türkiye'ye yatırım yapıyorum, Türkler ne olursa olsun hayatta kalır" sözleriyle tanınan duayen yatırımcı Mark Mobius, doların rekor üstüne rekor kırması sonucu Türk lirasında yaşanan değer kaybıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmadığını ifade eden Mobius, daha yüksek ABD getirilerinin dolar borcu olan diğer ülkelere de darbe vuracağını söyledi.

"Türkler ne olursa olsun hayatta kalır" sözüyle tanınan yatırımcı Mobius'tan çarpıcı yorum

Duayen yatırımcı Mark Mobius, Türk lirasında yaşanan değer kaybına ilişkin olarak kur kriziyle karşı karşıya kalan tek ülkenin Türkiye olmayabileceği yorumunu yaptı.

"DOLAR BORCU OLAN DİĞER ÜLKELERE DE DARBE VURACAK"

CNBC yayınına katılan Mobius, daha yüksek ABD getirilerinin dolar borcu olan diğer ülkelere de darbe vuracağını söyledi. Mobius yayında kur krizine karşı kırılgan olan ülkelerle ilgili detay vermedi. Mobius, Türk lirasındaki kaybın diğer ülkelere etkisi olabileceğini de ifade etti.

"TÜRKLER NE OLURSA OLSUN HAYATTA KALIR"

Mobius, Kasım ayında Bloomberg HT'ye verdiği söyleşide Türkiye ile ilgili olumlu ifadeler kullanmıştı. Mobius, söyleşide, "Yıllardır Türkiye'ye yatırım yapıyorum, Türkler ne olursa olsun hayatta kalır. Türk şirketler TL değer kaybetse bile dolar cinsinden para kazanabiliyor. Sayıların yanı sıra her zaman şirketin kendi yönetimine de bakıyoruz" diye konuşmuştu.