Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

TVHB Merkez Konseyi'nden 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü mesajı

Gündem , 04 Nisan 2021 Pazar, 13:07

TVHB Başkanı Ali Eroğlu yayınladığı mesajda "İnsanlardan evcil hayvanlara bulaşan Covid-19'un yeni varyantı hayvanlarda kalp kası iltihabına yol açıyor" ifadelerine yer verdi.

TVHB Merkez Konseyi'nden 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü mesajı

Her yıl 4 Nisan, tüm dünyada yaşamlarını oldukça zor koşullar altında geçirmeye çalışan sokak hayvanlarının durumuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Dünya Sokak Hayvanları Günü olarak kutlanmakta. Bu kapsamda Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu mesaj yayınladı.

"İnsanlardan evcil hayvanlara bulaşan Covid-19'un yeni varyantı hayvanlarda kalp kası iltihabına yol açıyor"
Korana virüsün hayvanlardan insanlara geçtiğine yönelik bir kanıt olmadığını söyleyen Ali Eroğlu, "Küresel bir salgın halinde ekosistemi alt üst ederek büyük acılar yaşatmaya devam eden Covid-19 ile ülkemiz ve tüm dünyanın amansız bir sınavdan geçtiği süreçte, hastalık seyri insandan insana bulaşma şeklinde devam eden Covid-19'un hayvanlardan insanlara bulaştığı şeklindeki yanlış bilgiler nedeniyle, insanlar can dostları acımadan sokaklara terk etmişler, onları virüsün görünmeyen mağdurları haline dönüştürmüşlerdir. Sahiplerine alışmış evcil hayvanların sokağa terk edilmesi, terk edilmiş hayvanların psikolojilerini olumsuz olarak etkilemiştir. Uluslararası kuruluşların açıklamalarıyla Covid-19'un evcil hayvanlardan insanlara bulaşması ile ilgili bilimsel bir kanıt bulunamamıştır. Virüs bahanesi ile evcil hayvanların sokağa bırakılması kabul edilemez bir tutumdur. Bilakis son çalışmalar, insanlardan evcil hayvanlara bulaşan Covid-19'un yeni bir varyantının bu hayvanlarda miyokarditte (kalp kası iltihabı) neden olabileceğini göstermektedir. Bu salgının bir sonucu olarak, sokakta yaşamak zorunda kalan hayvanlara yenilerinin eklenmemesi noktasında insanları sorumluluğa davet ediyoruz. Yaşamın sokaktaki hayvanlar için hiç de kolay olmadığını biliyoruz. İhtiyaçtan fazla market alışverişlerinin yapıldığı, gıda israfının tehlikeli boyutlara ulaştığı günümüzde özellikle sokaklarda her gün aldırış etmeden yanlarından geçip gittiğimiz bu canların önemli bir kısmı; açlık, susuzluk, olumsuz çevre şartları ve bakımsızlıktan hayatlarını kaybetmektedir" ifadelerini kullandı.

"Adli para cezası yerine indirimsiz ve ertelemesiz hapis cezası verilmelidir"
Sokak hayvanlarına yönelik şiddettin oldukça yoğun olduğuna dikkat çeken Eroğlu, "Ancak bugün sayısız sokak hayvanı sadece açlık ya da doğal şartların zorluğuyla değil, insanlar tarafından uygulanan akıl almaz şiddet ve işkenceler yüzünden de hayatlarını kaybetmektedir. Hayvanlara yönelik toplum vicdanını yaralayan eziyet, işkence, öldürme, cinsel şiddet ve hayvan dövüştürme gibi zalimce davranışlara son verilmesi için hayvanların bir eşya olarak değil bir can olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu fiiller kabahatler kanunu kapsamından çıkarılarak Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmalı, adli para cezası yerine indirimsiz ve ertelemesiz hapis cezası verilmelidir" açıklamasında bulundu.
Hayvan hakları yasası hakkında açıklamalarda bulunan Eroğlu şunları kaydetti:
"Evcil hayvanların sokağa terk edilmesine engel olmak, hayvanlara uygulanan şiddetin önüne geçmek ayrıca yeterli bakım, besleme ve veteriner hekimlik hizmetlerinin sağlanabilmesi için TBMM'nin gündeminde olan 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu'nun Hayvan Refahı koşulları dikkate alınarak ivedilikle revize edilmesi ve uygulamaya konulması sağlanmalıdır.
Sokak hayvanları meselesi toplumsal bir görevdir. Onlar sokak değil sahipsiz hayvanlardır. Covid-19 nedeniyle gerekli önlemleri alırken, sahipsiz hayvanları da unutmamalıyız. Bu konuda Belediyelerin ve ilgili kurum ve kuruluşların besleme odaklarını daha sık ziyareti ve daha fazla beslenme odağı oluşturması da vazgeçilmezdir. TVHB olarak, kendisine bağlı 56 Bölge ve İl Veteriner Hekimleri Odası ile birlikte her zaman olduğu gibi bu konuda da üzerine düşen görevi yapmaya ve gerekli desteği vermeye hazır olduğunun bilinmesini isteriz."