Bursa
Çok Bulutlu
13.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Twitter'dan uyarı alan Soylu, yine LGBTİ+'ları hedef gösterdi

Gündem , 02 Şubat 2021 Salı, 12:22

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP'li Melih Bulu'nun üniversitelerine rektör olarak atanmasını protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini yine hedef gösterdi, LGBTİ+'lara karşı tepki çeken tutumunu sürdüren yeni bir açıklama daha yaptı. Soylu'nun LGBTİ+'lara "Sapkın" dediği eski tweet'i için ise Twitter'dan, "ihlal" uyarısı geldi.

Twitter'dan uyarı alan Soylu, yine LGBTİ+'ları hedef gösterdi

Boğaziçi Üniversitesi'nde, öğrenciler ve akademisyenlerin AKP'den milletvekilliği adaylığı ve ilçe yöneticiliği yapan Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına yönelik protestolarda yere serildiği belirtilen "Kabe fotoğrafı" ilgili açılan soruşturmada üniversitenin LGBTİ+ öğrencilerini hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe-i Muazzama'ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı!" ifadelerini kullanmıştı.

Soylu'nun hedef göstermesi sonrası 2 öğrenci tutuklanmış, 2 öğrenci de konutu terk etmeme şeklinde adli kontrol kararıyla bırakılmıştı. Öğrencilerin tutuklanmasını protesto etmek için dün üniversitede önünde bir araya gelen 159 öğrenci de sert polis saldırısıyla darp edilerek gözaltına alınmıştı. 98 öğrenci bugün serbest bırakılmıştı.

"İŞGALCİLER, LGBT SAPKINLARINA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ"

Yaşananların ardından Soylu, bu sabah "Tuzağa düşmeyin" başlığıyla yeni bir açıklama yaptı. Açıklamasında yine Melih Bulu'yu protesto edenleri ve LGBTİ+'ları hedef alan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

"Kabe-i Muzzama'ya hakaret eden LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır. Rektörlük binasını işgale kalkan LGBT sapkınlarına müsamaha göstermeli miyiz? Elbette hayır. Boğaziçi'nin olanı biteni izleyen sakinlerine bir sözüm var: Hayatta hiçbir başarının altında imzası olmayan, bir ajansın elinde oyuncak olan, solcu bile olamayan kart siyasetçilerin tuzağına düşmeyin. Sizden beklentimiz bilimsel başarı, okul başarısı, büyük ve güçlü Türkiye'ye hazırlanmanızdır."

TWİTTER'DAN 'İHLAL' UYARISI GELDİ

Öte yandan Soylu'nun "Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe fotoğrafının yere serildiği' iddiası sonrası Twitter hesabından yaptığı paylaşıma Türkiye'de de kısıtlama geldi.

Soylu, LGBTİ+'lar için "sapkın" dediği mesajında "Boğaziçi Üniversitesi'nde Kabe-i Muazzama'ya yapılan saygısızlığı gerçekleştiren 4 LGBT sapkını gözaltına alındı" ifadelerini kullanmıştı.

Nefret söylemi olarak değerlendirilen paylaşıma Twitter'dan kısıtlama geldi. Kullanıcılar Soylu'nun ilgili paylaşımı üzerinde "Bu Tweet, nefret davranışı hakkındaki Twitter Kuralları'nı ihlal etti. Ancak Twitter, Tweetin erişime açık kalmasının kamu yararına olabileceğini belirledi" uyarısıyla karşılaşıyor.

AKDENİZ: TWİTTER TRUMP'A UYGULADIĞI KURALI SOYLU'YA İLK DEFA UYGULADI

Prof. Dr. Yaman Akdeniz de Twitter'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'a uyguladığı kuralı Soylu'ya ilk kez uyguladığına dikkat çekerek, şu mesajı paylaştı: "Twitter, Trump'a uyguladığı kuralı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya da ilk defa uyguladı. Tweetin nefret söylemi kurallarına aykırı olduğu belirtiliyor. Fakat bu uyarı ile isteyen tweeti okuyabiliyor. Bu Twitter Türkiye'ye gelir mi?