Bursa
Çok Bulutlu
15.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Uludağ Koleji, dünya finallerinde

Bursa , 10 Temmuz 2020 Cuma, 14:45

DÜNYA genelinde 80’den fazla ülkede gerçekleşen ve 6 milyondan fazla öğrencinin katıldığı “Kanguru Sınavı”nda Uludağ Koleji’nden 5 öğrenci dünya finallerine katılmaya hak kazandı.

Uludağ Koleji, dünya finallerinde
Yarışma ve sınavlarla öğrencilerin matematiğe olan ilgisini çekmek ve matematikte yetenekli öğrencileri daha da motive etmek amacıyla Fransa merkezli "Kangourou Sans Frontieres" Derneğine bağlı olarak her yıl gerçekleştirilen “Kanguru Sınavı”nda Uludağ Koleji’nden 5 öğrenci Mart ayında gerçekleştirilen elemeyi geçerek, dünya finallerine katılma hakkı kazandı.

“Kanguru Sınavı”na bu yıl Türkiye’den 130 bine yaklaşan öğrenci katıldı. 3. Sınıftan 12. Sınıfa kadar tüm öğrencilerin katılabildiği sınavın yöneticileri ise Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda da yöneticilik yapan farklı ülkelerden akademisyen ve matematikçilerden oluşuyor. Her yıl Mart ayının üçüncü haftasında dünya genelinde uygulanan sınavda başarılı olarak finale katılmaya hak kazanan 4-A sınıfından Ceyda Karaağaç, 4-A sınıfından Alya Duru Tuna, 4-A sınıfından Bora Cengiz, 5-A sınıfından İsmail Yiğit Durgun, 6-B sınıfından Duru Öykü Muratoğlu uluslararası arenada Bursa ve Türkiye’yi temsil edecekler.