Bursa
Kum veya Toz Taşınım
15.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"Umuyorum ki anlık bir çıkıştır!"

Siyaset , 11 Şubat 2021 Perşembe, 14:10

Ankara ve Atina'dan peş peşe Kıbrıs açıklamaları gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Yunanistan'da ilk haber oldu. Bugün Atina'da gerçekleşecek zirveye katılan ülkeler ise, söze gerek bırakmadı.

"Umuyorum ki anlık bir çıkıştır!"

Doğu Akdeniz'de karşı karşıya gelen Yunanistan ve Türkiye arasında bir kez daha gerilim yükseldi, kozlar Kıbrıs için paylaşıldı. Atina'da bugün başlayacak zirveye katılan ülkelerin listesi şok etkisi yarattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin Kıbrıs'ta iki devletli çözüm dışında başka bir seçeneği kabul etmeyeceğini net şekilde ilan etti. KKTC'nin 2004'teki referanduma rağmen AB'ye alınmadığını hatırlatan Erdoğan, 'Yok böyle yağma' dedikten sonra şöyle devam etti:

"Yunan Başbakanı Miçotakis ile görüşebileceğimi açıkladım. Ben bu açıklamayı yapıyorum, bir de baktım şimdi Miçotakis meydan okuyor. İstişari toplantılar, eski adıyla istikşafi toplantılar başlasın dedik ve geçen hafta İstanbul Dolmabahçe'de başlatıldı. Şimdi ikincisi Atina'da yapılacaktı, Miçotakis şimdi meydan okudu. Sen bu meydanı okuduktan sonra biz seninle nasıl bir araya gelelim? Önce haddini bileceksin.

Eğer gerçekten bir barış arayışı varsa sende, bana meydan okuma, haddini bil. Eğer haddini bilmezsen o zaman masayı demek ki sen tekmeledin, masadan kaçtın. Biz masadan kaçmadık, biz masadaydık. Ve bu şekilde gitmesi halinde de biz seninle masaya oturamayız. Adalarda yaptıklarınız ortada. Neyinize güveniyorsunuz? Hani bir yerlerden size yine destekler gelecek buna mı güveniyorsunuz? Eğer buna güveniyorsanız yanılıyorsunuz.

Buradan Miçotakis'e bir şey daha hatırlatmak istiyorum, sen bazı dağlara güveniyorsun. O güvendiğin dağlara kar yağdı kar. Hiçbirinden sana fayda gelmez ama biz kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. Yola da böyle devam ederiz. Onun için çılgın Türkleri iyi tanıyacaksın."

İLK HABER OLDU

Erdoğan'ın sözleri beklendiği gibi Yunanistan'da büyük yankı buldu, gazeteler ve televizyonlar ilk haber olarak verdi. Skai televizyonuna röportaj veren Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e de Türkiye'den gelen açıklamalar soruldu.

Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki adaları silahsızlandırmayı müzakere etmeyeceğini belirten Miçotakis, "Erdoğan'ın bugünkü açıklamaları umuyorum ki anlık bir çıkıştır. Geçmişte de böyle şeyler söylendi. Önemini küçümsemiyorum ama söylenenlerin üstünde o kadar durmayacağım" diye konuştu:

"BM kararları, Avrupa'nın görüşü ortada. İki bölgeli, iki toplumlu federasyona dayalı çözümü sadece biz değil, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler hariç herkes söylüyor. AB'nin gözlemci olarak katılacağı Kıbrıs konferansı gerçekleştiğinde de çerçevesi bu olacaktır. Erdoğan, bir gün önce de Macron hakkında konuşurken çılgın Türklere değindi. Çılgınlıkla bir noktaya varamayız."

ATİNA'DA BULUŞUYORLAR

Öte yandan, Türkiye'ye karşı ABD ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeyle ortak tatbikatlar yapan Yunanistan, müttefik olduğu Arap ülkeleriyle Atina'da yeni bir buluşma gerçekleştiriyor. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn'in yanı sıra Fransa ve Güney Kıbrıs dışişleri bakanlarının bugün Atina'da buluşuyor.

Dostluk Forumu (Philia Forum) adlı organizasyona katılan ülkelerin Akdeniz ve Körfez'de işbirliğine gittiğini belirten Yunan medyası, randevunun açılışının bizzat Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından yapılacağını yazıyor.

Buluşmayla ilk kez Suudi Arabistan, Bahreyn gibi ülkeler açık açık Yunanistan'ın yanında saf tutarken, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Fransa ise Atina yönetimine desteklerini bir kez daha gösteriyor. Yunan medyası, Körfez ülkelerinin ilk kez Avrupa Birliği üyeleriyle aynı formatta bir araya geldiğini yazıyor.

Libya'dan Suriye'ye her yerde Türkiye'nin karşısına çıkan Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan'la tatbikatlar yapıp Doğu Akdeniz krizinin zirveye çıktığı yaz mevsiminde Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne savaş uçakları göndermişti.

Yunanistan'la Doğu Akdeniz'de aynı safta bulunan Mısır, Atina yönetimiyle deniz yetki alanları anlaşması imzaladı. İki ülke son bir yılda birlikte birçok tatbikat gerçekleştirdi, tatbikatlara Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa da katıldı.

İSRAİL'DEN IRON DOME İSTEDİLER

Atina yönetimi, Bayraktar TB2 SİHA'ların Suriye ve Libya'dan sonra Dağlık Karabağ savaşının kaderini değiştirmesiyle İsrail'den bir drone sürüsü almaya karar verdi. Ege Denizi'nin ortasındaki İskiri Adası'na İsrail'den satın alınacak insansız hava araçlarıyla bir drone üssü kuruluyor. Gelecek üç ayda İsrail üretimi HERON silahlı insansız hava araçları Yunanistan'a nakledilecek ve İskiri'deki üsse yerleştirilecek. Halihazırda Yunan hava kuvvetleri personeli İsrail'de HERON eğitimi alıyor.

Yunanistan, drone ordusu satın alacağı İsrail'le ayrıca askeri işbirliği için anlaşmaya vardı. Doğu Akdeniz'de de müttefik olan iki ülke arasındaki anlaşmaya göre, Kalamata Havalimanı'nda bir pilot eğitim merkezi kuruluyor. 22 yıl geçerli olacak anlaşmanın maliyeti ise 1 milyar 375 milyon euro. Kalamata'daki eğitim programında yalnızca Yunan Hava Kuvvetleri pilotları değil diğer ülkelerden pilotlar da eğitim alacak.

Yunan medyası, Kiryakos Miçotakis ve Binyamin Netanyahu'nun 8 Şubat'ta gerçekleşen randevusunda ise C-130 askeri nakliye uçaklarının bakımı ve İsrail üretimi Spike / NLOS güdümlü tanksavar füze sisteminin görüşüldüğünü yazdı. Yunanistan'ın İsrail'in ürettiği hava savunma sistemi Iron Dome'a (Demir Kubbe) ilgi gösterdiğini belirten Yunan medyası, bir adım daha ileri giderek sistemin Türkiye'nin SİHA'larına karşı başarılı olup olamayacağını haberleştirdi.

New Post yayın organı, Demir Kubbe'nin şimdiye kadar çoklu füze saldırıları ve SİHA'lara karşı test edildiğini, dokuz yıldır kullanılan sistemin yüzde 90 başarıya ulaştığını yazdı. New Post'a göre, Singapur'un da halihazırda kullandığı hava savunma sistemini isteyen ülkeler arasında ABD'de de var. Demir Kubbe'nin peş peşe 20 füze fırlatabildiğini aktaran Yunan yayın organı, füzelerin menzilinin ise 150 kilometrekareyi bulduğunu belirtti.

MİLLİYET